"Rz: Gminy idą na wojnę z rządem

Jesienią samorządowcy będą naciskać na rząd w sprawie zmiany zasad finansowania edukacji - ujawnia "Rzeczpospolita".

Samorządowcy przygotowują ogromną akcję protestacyjną. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że 27 września ulicami Warszawy przejdzie manifestacja lokalnych włodarzy, którzy zaniosą do Sejmu własny projekt zmian w Karcie nauczyciela i ustawie o systemie oświaty.

Akcja samorządowców to efekt ich niezadowolenia z polityki resortu edukacji, który na razie biernie przygląda się ich propozycjom zmian w oświacie. Pod nowelizacją pierwszej ustawy samorządowcy chcą zebrać pół miliona podpisów, by trafił do Sejmu jako projekt obywatelski.

Samorządowcy domagają się zmian, bo obecne regulacje Karty nauczyciela prowadzą do tego, że muszą coraz więcej dokładać do edukacji. Problemem jest nie tylko bierność MEN, ale także to, że na zmiany w Karcie nie chcą się zgodzić nauczycielskie związki. Także one grożą protestami.

Z nieoficjalnych informacji przekazanych "Rzeczpospolitej" przez koalicyjnych posłów wynika, że temat reformy Karty ma zostać poruszony w jesiennym wystąpieniu Donalda Tuska, który ma opowiadać o planowanych reformach.

«« | « | 1 | » | »»
 • M-)
  31.07.2012 11:59
  Zmiany są konieczne, ale nie takie, jakie postulują samorządy. Rząd zrzuca na nie koszty (zbyt niska subwencja oświatowa) i odpowiedzialność za oświatę. Więc samorządy szukają rozwiązań, które najczęściej są dla oświaty niszczące. I tu mają rację związki zawodowe. Czy nauczyciel zmuszony do pracy 30 godzin przy tablicy będzie miał czas na przygotowanie się do zajęć, sprawdzenie sprawdzianów? Czy po roku pracy nie wyląduje na L4, bo głos odmówi mu posłuszeństwa? A może "oleje" sumienną pracę i będzie "odwalał" lekcje, żeby tylko nie paść ze zmęczenia na twarz? Co niby ma robić w czasie wakacji, gdy uczniów nie ma? Siedzieć w szkole i gapić się w ścianę? Toż to mobbing!
  Szkoły powinny przejść z powrotem pod kuratelę państwa. Wtedy rząd nie będzie mógł reperować budżetu kosztem samorządów. Nie będzie też mógł zrzucać odpowiedzialności na nieudolność wójta czy burmistrza. A przy okazji nie będą możliwe przekręty w stylu prywatyzacji czy likwidacji małych szkół, bo wójtowi się nie opłaca. Skoro istnieje obowiązek szkolny, to państwo ma obowiązek zapewnić młodzieży równy dostęp do edukacji, niezależnie, czy w Warszawie, czy Pcimiu Dolnym...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Środa
  wieczór
  7°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  11°C Czwartek
  dzień
  wiecej »