Nieznane książki abp Życińskiego

Nakładem krakowskiego Copernicus Center Press ukazały się dwie książki autorstwa arcybiskupa Józefa Życińskiego, nieznane dotąd polskim czytelnikom. Jedną z nich zredagował ks. prof. Michał Heller, nad drugą sprawował nadzór merytoryczny.

W komputerze zmarłego przedwcześnie arcybiskupa Józefa Życińskiego znaleziono niemal ukończony tekst książki, będący zapisem wykładów, które w roku akademickim 2006/2007 prowadził na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ich ostateczną wersję, zredagowaną i opatrzoną wstępem przygotował przyjaciel arcybiskupa, tarnowianin ks. prof. Michał Heller.

Książka nosi tytuł „Świat matematyki i jej materialnych cieni”. „Gdy po raz pierwszy przejrzałem pliki komputerowe, pomyślałem, że dopiszę swoje uzupełnienia i znowu będziemy mieli wspólną książkę. Ale wyszło inaczej. Wybrałem tylko rolę redaktora, dokonałem niezbędnych retuszy, pozostawiając całość maksymalnie niezmienioną. Józek jest zbyt silną osobowością, by brutalnie wdzierać się w jego tekst. Niech jeszcze raz przemówi swoim niepowtarzalnym stylem” – czytamy we wstępie ks. Hellera.

Natomiast publikacja „Struktura rewolucji metanaukowej” to po raz pierwszy prezentowane polskiemu odbiorcy dzieło, w którym abp Józef Życiński przedstawia sumę swoich wieloletnich badań na gruncie filozofii nauki. W erudycyjnym i usystematyzowanym wywodzie Życiński pokazuje ukryte mechanizmy rządzące ewolucją nauki od jej początków aż po czasy nam współczesne.

Ks. prof. Michał Heller sprawował nadzór merytoryczny nad publikacją i także jest autorem wstępu.

- Życiński zawsze głęboko przeżywał piękno naukowej przygody - piękno i element transcendencji: "Mimo niedoskonałości i braków prawdziwa nauka ma swoje piękno, które ujawnia się w przeobrażeniu tajemnicy w informację". Samo to przeobrażenie jest piękne i tajemnicze” – to także cytat ze wstępu autorstwa ks. prof. Michała Hellera.

Książki ukazały się tuż przed drugą rocznicą śmierci abpa Józefa Życińskiego - znanego filozofa, teologa i biskupa. Metropolita lubelski zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 r. w wieku 62 lat.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ks. Stasko
  01.02.2013 19:25
  Dziękuję zmarłemu arcybiskupowi Józefowi za pełne entuzjazmu umiłowanie nauki, ale jeszcze bardziej za szacunek dla każdego człowieka. Ksiądz arcybiskup Zyciński i Ks. M. Heller uczą nas czym jest prawdziwa przyjaźń intelektu i serca, która przekracza granice śmierci. Oby więcej takich przykładów. Dziękuję.
 • Plutek
  01.02.2013 22:10
  A jednak Życiński jest dalej wśród nas! Pan Bóg pięknie to ułożył i cieszyć się mądrością tego wielkiego Polaka i człowieka będziemy mogli w kolejnym spotkaniu z Jego myślą. Dziękuję ci Panie!
 • rome
  02.02.2013 07:33
  Z jego powodu wielu odwrocilo sie od Boga. Wiec niech mu ziemia ciezka bedzie i to by bylo na tyle.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  11°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  17°C Sobota
  dzień
  18°C Sobota
  wieczór
  wiecej »