Przypomnieniu i analizie wydarzeń, które w minionym roku kształtowały dialog
katolicko-żydowski, poświęcone jest słowo arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
Dokument powstał w związku z VIII Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w
Polsce, który będzie obchodzony 17 stycznia - tym razem w Katowicach.
Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego przypomina m.in., że właśnie w narodzie izraelskim została odkryta prawda o jedynym Bogu; tam powstał Dekalog i cały Stary Testament, z tego narodu narodził się Jezus Chrystus i tam również znajdują się początki Kościoła.
Publikujemy cały tekst tego dokumentu:
Zgłębiając tajemnicę Kościoła
(Deklaracja Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate" nr 4)
Można wyliczyć przynajmniej kilka znaczących wydarzeń ubiegłego roku, które miały bezpośredni związek z dziedziną dialogu katolicko-żydowskiego.
1. Pierwszym z takich wydarzeń był "Koncert Pojednania" zorganizowany w Auli Pawła VI w Watykanie. Organizatorzy i patroni (Komisja Stolicy Apostolskiej ds. Relacji Religijnych z Judaizmem, Papieska Rada ds. Promocji Jedności Chrześcijan i Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego, we współpracy z Rycerzami Kolumba i wioską RAI) przygotowali na sobotę 17 stycznia 2004 roku koncert, którego tematem było pojednanie między żydami, chrześcijanami i muzułmanami. Wykonawcami byli Orkiestra Symfoniczna z Pittsburga pod dyrekcją Gilberta Levine'a oraz cztery chóry: Państwowy Chór Polifoniczny z Ankary, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Filharmonii Londyńskiej i Chór Mendelssohn z Pittsburga. W programie koncertu znalazł się sakralny motet «Abraham» Johna Harbisona oraz II Symfonia Gustava Mahlera, zatytułowana «Zmartwychwstanie». Niepublikowane dotąd dzieło "Abraham" inspiruje się Księgą Rodzaju, która opowiada o powołaniu przez Boga Abrahama, ojca w wierze żydów, chrześcijan i muzułmanów. Zaprezentowano także II Symfonię Gustawa Mahlera, dla której inspiracją był dramatyczny poemat "Dziady" polskiego wieszcza Adama Mickiewicza.
Celem tego koncertu było wsparcie dążenia do pokojowego współżycia między dziećmi Abrahama. Do udziału w koncercie zaproszono osobistości i przedstawicieli międzynarodowych organizacji żydowskich, Kościołów i wspólnot kościelnych oraz islamu. Na koncert przybyli przedstawiciele judaizmu i islamu, jak również innych Kościołów i wspólnot religijnych. Gości w imieniu organizatorów i wykonawców powitał kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Obok Ojca Świętego zasiedli prof. Elio Toaff, były naczelny rabin Rzymu, i Abduluwahab Hussein Gomaa, imam meczetu w Rzymie. Z Polski obecny był rabin Michael Schudrich.
Więcej na następnej stronie