Były sceny kucia kos, kobiety w żałobnych czarnych sukniach i powstańcy. W Radziechowach na górze Matysce w ten wyjątkowy sposób uczczono 150. rocznicę Powstania Styczniowego.
Delegacja z gminy Hanna przywiozła ziemię z powiatów włodawskiego i bialskopodlaskiego, gdzie w 1863 r. powstańcy stoczyli bitwy w Wyrykach-Suchawie, Osowej, Wytycznie, Urszulinie, Adamkach, Janówce, Cycowie, Rudce Łowieckiej. Reprezentanci gminy Fajsławice przywieźli ziemie ze zbiorowej mogiły, w której pochowano poległycvh w bitwie pod Fajsławicami 24 sierpnia 1863 r. Trzecia była delegacja gminy Jarczów, gdzie podczas powstania w nocy z 24 na 25 października 1863 r. w Jarczowie doszło do zaciętej walki pomiędzy oddziałem konnym powstańców pod dowództwem majora Czyżewicza a kozakami. Oddziały kozackie poniosły w tej walce klęskę. Dosypano również ziemię z Jarczowa.
Odczytany został Apel Poległych. Co roku tekst Apelu wybierany jest podczas ogólnopolskiego konkursu historycznego. Tym razem jego laureatkami zostały Karolina Witos i Joanna Świniańska z Gimnazjum nr 3 w Juszczynie, które pisały pod opieką Moniki Dyrlaga oraz Laura Tomczyk z Gimnazjum nr 1 im. Kar. Stefana Wyszyńskiego w Luboniu, pisząca pod opieką Anita Plumińskiej-Mieloch.
W konkursie można też było przygotować patriotyczny montaż poetycki. Tu pierwsze miejsce zajęli Nikodem Gajczak i Eryk Drzewiecki z ZSS w Rzykach, którzy opracowali montaż pod opieką Jadwigi Paleczny.
Alina Świeży-Sobel
Pożegnanie powstańca
Przy Kurhanie Narodowej Pamięci odbyło się też rozdanie nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu na biżuterię patriotyczną. Uczestniczący w nim uczniowie mieli niepowtarzalną szansę poznać odpowiedź na pytania: po co właściwie powstawała biżuteria patriotyczna? Jaki cel przyświecał jej twórcom? Co dawało noszenie takiej biżuterii? Dlaczego kobiety 150 lat temu nosiły czarne suknie i to nawet latem?
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.