W 2014 r. Hiszpania otrzymała blisko 6 tys. próśb o azyl.
Wynika to z danych Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców UNHCR.
Wojny w Syrii i w Iraku, szereg konfliktów zbrojnych w innych krajach, gwałcenie praw człowieka, a także pogorszenie się warunków humanitarnych i bezpieczeństwa, to główne przyczyny wzrostu liczby próśb o azyl w krajach uprzemysłowionych w 2014 r. Jest to najwyższa liczba w ciągu ostatnich 22 lat, tj. od czasu wojny na Bałkanach w 1992 r. Z raportu UNHCR wynika, że najliczniejsze grupy uchodźców stanowią Syryjczycy, Irakijczycy, Afgańczycy oraz obywatele Serbii i Kosowa. Najwięcej próśb o azyl otrzymały Niemcy (ponad 173 tys.), USA (121 tys.), Turcja (87 tys.), Szwecja (75,1 tys.) i Włochy (63,7 tys.).
Hiszpania otrzymała blisko 6 tys. próśb o azyl, tj. o ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Pochodzą one przede wszystkim od osób z Syrii i Ukrainy, ale także z Mali, Algierii i Palestyny.
Warto zauważyć, że hiszpańskie instytucje kościelne, m. in. Caritas i Manos Unidas, wciąż przypominają o dramatycznym losie chrześcijanin na Bliskim Wschodzie. Bardzo często to właśnie one przyjmują uchodźców, zapewniają im pierwszą opiekę i walczą o ich prawa.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.