Ilu Polaków wzięło w nim udział i jak odpowiedzieli, dowiemy się ok. godz. 18.
Pytania referendalne dotyczyły wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, zmian zasad finansowania partii politycznych oraz wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.
Głosowanie zakończyło się w niedzielę o godz. 22. - Państwowa Komisja Wyborcza do godz. 22.15 nie otrzymała żadnych informacji o nadzwyczajnych zdarzeniach związanych z referendum - powiedział zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak.
Przypomniał, że liczba uprawnionych do głosowania to przeszło 30 mln osób. By wynik referendum był wiążący, a więc zobowiązał do realizacji woli obywateli wyrażonej w referendum, musi w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych.
Dla każdego z trzech pytań frekwencja będzie liczona odrębnie. Głos można było oddać w ponad 27 tys. lokali wyborczych. Zagranicą utworzono 189 obwodów głosowania.
Wydano ponad 21 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania. Pakiety referendalne zostały wysłane w kraju do blisko 1,5 tys. osób, zagranicą - prawie 4 tys. W komentarzach najczęściej pojawiają się informacje o nikłej frekwencji oraz krytyka referendum w takiej formie i okolicznościach, jak zarządził to poprzedni prezydent. A no co zgodzili się też senatorowie.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.