Na rekonstruowanych przy gdańskim kościele św. Jana kamieniczkach zawisła wiecha. Po oddaniu do użytku w budynkach powstających na wzór barokowych oryginałów znajdzie się zaplecze administracyjno-socjalne dla działającego w świątyni Centrum św. Jana.
Jak poinformowała PAP Monika Czajkowska-Kostka z Nadbałtyckiego Centrum Kultury (NCK), opiekującego się świątynią i przestrzenią wokół niej, dwie kamieniczki, przy których prace rozpoczęły się kilka miesięcy temu, będą gotowe do połowy przyszłego roku.
Iwona Berent z NCK - nadzorująca projekt odbudowy - dodała, że obie kamieniczki będą wiernymi kopiami budynków, które stały przy świątyni do 1945 roku, kiedy to podobnie jak sam kościół zostały zniszczone. Jak wyjaśniła Berent, w zbudowanych w połowie XVII wieku kamieniczkach mieszkały m.in. siostry zakonne.
Pieniądze na odbudowę kamienic NCK zdobyło w styczniu br. z funduszy unijnych (z Regionalnego Programu Operacyjnego na dofinansowanie projektów z zakresu regionalnego dziedzictwa kultury). Centrum otrzymało 17 mln zł (w tym 11 z Unii) na projekt rewaloryzacji i adaptacji kościoła oraz przestrzeni wokół niego.
Oprócz odbudowy kamieniczek projekt przewiduje m.in. remont wnętrza samej świątyni oraz urządzenie w niej sceny i widowni. Zarówno scena, jak i widownia mają być obrotowe, tak by - w zależności od rodzaju imprezy - tłem dla spektaklu czy koncertu był ołtarz lub przeciwległa ściana kościoła.
Od maja br., kiedy rozpoczęto prace nad projektem we wnętrzu kościoła, udało się przeprowadzić większość prac ziemnych związanych z zagęszczeniem i stabilizacją gruntu, ułożeniem instalacji elektrycznej, teletechnicznej i przeciwpożarowej.
"W trakcie tych prac znaleziono 16 płyt nagrobnych, które - po konserwacji - wrócą do kościoła, by jak dawniej pełnić funkcję posadzki" - wyjaśniła Berent.
Jak poinformowała, trwają także prace wewnątrz wieży kościoła św. Jana. Ma ona zostać zagospodarowana w taki sposób, by służyć jako zaplecze artystom występującym w świątyni.
Wszystkie prace przeprowadzane w ramach projektu mają się zakończyć do połowy 2011 roku.
Kościół św. Jana wzniesiono w XIV wieku. W 1945 roku znajdująca się w historycznym centrum Gdańska świątynia została poważnie zniszczona. Nie odbudowywano jej ani nie przekazano Kościołowi, świątynia funkcjonowała jako swojego rodzaju symbol-pomnik. W latach 60. Janusz Morgenstern miał w jej zniszczonych wnętrzach nakręcić część zdjęć do filmu "Kolumbowie".
Dopiero w 1991 roku państwo przekazało świątynię archidiecezji gdańskiej, a ta - cztery lata później - oddała obiekt w użytkowanie NCK, które od tego czasu powoli odbudowuje kościół wykorzystując jego surowe, pozbawione niemal wszelkiego wyposażenia i ozdób wnętrze do celów kulturalnych. W Centrum św. Jana (tak brzmi nazwa obiektu na użytek świeckich imprez) odbywają się liczne koncerty, wystawy i spektakle teatralne. Jednocześnie kościół pełni funkcje sakralne - w każdą niedzielę gromadzi się tu na Mszach św. Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.