Apel Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii Archikatedralnej p/w Świętego Jana Chrzciciela w Przemyślu w sprawie wyroku ws. Alicja Tysiąc kontra Gość Niedzielny.
Publikujemy pełną treść apelu:
A p e l
Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej
przy Parafii Archikatedralnej p/w Świętego Jana Chrzciciela
w Przemyślu
Sąd Okręgowy w Katowicach skazał 23 września bieżącego roku redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” – księdza Marka Gancarczyka
za rzekome „porównanie pani Alicji Tysiąc do hitlerowskich zbrodniarzy odpowiedzialnych za zagładę Żydów w obozie Oświęcimiu – Brzezince
oraz za męczeństwo Żydów w gettach”.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii Archikatedralnej p/w Świętego Jana Chrzciciela w Przemyślu wyraża swoje zaniepokojenie stosunkiem do prawdy, wolności i sprawiedliwości leżącym u podstaw tego orzeczenia sądu, a który znalazł wyraz także w ustnych motywach wyroku przedstawionych przy jego ogłoszeniu. Pomimo, iż porównanie Alicji Tysiąc do kogokolwiek z hitlerowskich zbrodniarzy nie miało w ogóle miejsca w artykule będącym przedmiotem postępowania sądowego ksiądz redaktor został ukarany właśnie za to, jakby w celu zatuszowania rzeczywistej „winy” polegającej na nazywaniu rzeczy po imieniu, zgodnie nie tylko z własnym przekonaniem, ale także z oficjalnymi dokumentami Kościoła i argumentami powszechnymi w debacie publicznej.
Wyrok ten, co podkreślają liczne i różnorodne wypowiedzi polityków, prawników, zwłaszcza konstytucjonalistów, a także osób związanych z mediami, niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje dla konstytucyjnej wolności słowa, prawy i wyrażania przekonań religijnych. Stanowi on bowiem środek cenzury represyjnej służącej niektórym środowiskom do narzucania swych skrajnie permisywnych poglądów reszcie społeczeństwa.
Wreszcie orzekając karę za nazywanie aborcji zabójstwem sąd dał do zrozumienia, że ocena ta jest tylko kwestią światopoglądową, dopuszczającą odmienne poglądy na ten temat. Tymczasem obrona życia jest najbardziej podstawowym wymogiem sprawiedliwości.
Przedstawiając te przyczyny niepokoju wyrażamy swą solidarność i poparcie dla księdza Marka Gancarczyka oraz redakcji „Gościa Niedzielnego”, gdyż podobnie jak ukarani uważamy, że prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest podstawowym prawem ludzkim i jego obrona ma charakter uniwersalny, a demokracja bez wartości stanowi zakamuflowany totalitaryzm. To czego nie dostrzegł polski sąd stwierdził sąd federalny amerykańskiego stanu Dakota Południowa, który w tym roku orzekł, że aborcja jest „uśmierceniem kompletnej, jednostkowej, unikalnej, żyjącej istoty ludzkiej”.
Dostrzegając zagrożenia dla wartości istotnych nie tylko dla nas wierzących, ale także dla każdego człowieka, takich jak prawda, wolność i sprawiedliwość apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, aby włączyli się, każdy w sposób sobie dostępny, do dzieła obrony tych wartości. Szczególnie prosimy wierzących o bardziej żarliwą modlitwę w tych intencjach, gdyż nasz Pan mocen jest wyprowadzić dobro z każdej sytuacji, także tej, którą po ludzku oceniamy jako porażkę. Prośbę tę opieramy na przekonaniu, że córka pani Alicji Tysiąc żyje dzięki czyjejś modlitwie w tej intencji. Wierzymy też, że zjednoczeni wokół obrony życia i innych uniwersalnych wartości zdołamy uchronić się przed totalitaryzmem wszystkich tych, którzy używając języka nienawiści pragną narzucić nam swój światopogląd.
Prezes POAK Marek Łabuński
Do wiadomości:
Ks. abp Józef Michalik Metropolita Przemyski
Ks. prał. Józef Niżnik Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.