Thatcher i Bartoszewski otrzymają doktoraty honoris causa UŁ

Była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher i pełnomocnik premiera do spraw międzynarodowych Władysław Bartoszewski otrzymają 16 października tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego - poinformował w piątek PAP rzecznik uczelni Tomasz Boruszczak.

Thatcher miała otrzymać tytuł 22 czerwca, ale uroczystość została przełożona, bo b. brytyjska premier uległa wówczas wypadkowi i złamała rękę.

Od początku wiadomo było, że z powodu złego stanu zdrowia, była premier Wielkiej Brytanii nie będzie mogła przyjechać do Łodzi. W związku z tym otrzyma tytuł pozostając w swojej londyńskiej siedzibie. W Łodzi laudację wygłosi promotor honorowego doktoratu prof. Zofia Wysokińska. Zostanie także odtworzone nagranie wystąpienia Margaret Thatcher.

Laudację z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego Władysławowi Bartoszewskiemu wygłosi były rektor Uniwersytetu prof. Wiesław Puś. Po przyznaniu tytułu prof. Bartoszewski wygłosi wykład.

Z wnioskiem o nadanie Margaret Thatcher honorowego doktoratu wystąpiła rada wydziału ekonomiczno-socjologicznego, poparły go rady wydziałów prawa i administracji oraz studiów międzynarodowych i politologicznych, które chcą w ten sposób uhonorować jej dokonania w sferze gospodarki w okresie, gdy była premierem Wielkiej Brytanii.

Margaret Thatcher była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w. Funkcję tę pełniła przez trzy kadencje w latach 1979-1990. Była pierwszą kobietą-premierem Wielkiej Brytanii i zyskała przydomek "Żelaznej Damy". W swej polityce opowiadała się za ograniczeniem roli państwa w gospodarce i za prywatyzacją najważniejszych sektorów. Stawiała na wolny rynek i rozwój przedsiębiorczości.

O uhonorowanie tytułem honoris causa Władysława Bartoszewskiego wystąpił wydział filozoficzno-historyczny łódzkiej uczelni. We wniosku podkreślono, że profesor należy do grona najbardziej znanych i cenionych humanistów polskich. "Jego biografia jest na swój sposób typowa dla tych wszystkich przedstawicieli polskiej inteligencji, którym przyszło się zmierzyć z doświadczeniem XX-wiecznego nazistowskiego i komunistycznego totalitaryzmu" - napisano we wniosku o nadanie tytułu.

Uroczystość odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w dniu obchodów na uczelni Dnia Edukacji Narodowej. W trakcie uroczystego posiedzenia Senatu zostaną wręczone także Medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody rektora i nagrody w 10. edycji Konkursu na Najlepszy Podręcznik Akademicki wydany w 2008 r.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
27°C Niedziela
dzień
25°C Niedziela
wieczór
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
wiecej »