„Powołani, by być jednym Kościołem”. Pod tym hasłem obradowała od 7 do 13 października na greckiej wyspie Krecie sesja plenarna Komisji Wiara i Ustrój, będącej organem Światowej Rady Kościołów.
Wzięło w niej udział 120 teologów, także katolików. Choć bowiem Kościół katolicki nie należy do Rady Ekumenicznej, jest pełnoprawnym uczestnikiem prac Komisji Wiara i Ustrój.
Sesja odbyła się w prawosławnej akademii w Kolympari. Obrady otworzył patriarcha Bartłomiej I, gdyż wyspa pozostaje pod jego jurysdykcją. Jeden z głównych referatów wygłosiła chińska zakonnica katolicka, s. Maria Ko Ha Fong. Zwróciła ona uwagę, że korzenie chrześcijaństwa wychodzą z Azji, jednak paradoksalnie większość krajów tego kontynentu do dziś uważa je za „produkt z importu”. Przypomniała też wielkie zaangażowanie ekumeniczne azjatyckich katolików i ich świadectwo dawane wobec niechrześcijańskiej większości. Ponadto na sesji podjęto temat „Natura i misja Kościoła”, który będzie przedmiotem osobnego studium Komisji Wiara i Ustrój. Z perspektywy Ameryki Łacińskiej przedstawił go katolik, o. Jorge Scampini OP. Sesje plenarne tego organu Światowej Rady Kościołów zwoływane są co kilka lat. Ostatnia odbyła się przed pięciu laty, w 2004 r., w Malezji, a poprzednia osiem lat wcześniej w Tanzanii.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.