Pod koniec roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) publikuje bilans swoich imponujących osiągnięć w zakresie zwalczania gruźlicy oraz malarii na świecie. Z dużą satysfakcją należy odnotować, iż w ciągu ostatnich 15 lat wyleczono z gruźlicy 36 mln chorych.
Rewolucyjnej metody DOTS, taniej i bardzo skutecznej formy leczenia, pod ścisłą kontrolą lekarską, ratuje się przeciętnie 90 proc. chorych. Jedynie w ciągu ostatniego roku dzięki tej metodzie, wprowadzonej w życie przez WHO, wyleczono ponad 2 miliony osób na świecie.
Jednocześnie Światowa Organizacja Zdrowia wyraża satysfakcje z powodu postępującego spadku liczby ofiar malarii. Dzieje się to w skutek uzyskania w tym roku od donatorów prawie dwóch miliardów dolarów, znacznie większej niż dotychczas ilości środków na finansowanie prewencji i leczenia choroby. W wielu krajach, permanentnie zagrożonych malarią, udało się w ciągu ostatnich lat aż o 50 proc. zmniejszyć ilość zachorowań na malarie.
Rezultaty zmasowanej kampanii leczenia gruźlicy i malarii, pod egidą WHO, napawają optymizmem, w kontekście sceptycznych generalnie ocen, z jakimi wiąże się działalność organizacji międzynarodowych.
"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ryzykiem eskalacji konfliktu"
Stosunki między państwami koreańskimi obecnie oceniane są jako najgorsze od dziesięcioleci.
Abp Jędraszewski podczas misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
"Wspólna wędrówka i towarzyszące jej refleksje to dla wielickiej załogi ważny wielkopostny zwyczaj".
Poza liturgią Męki Pańskiej celebrowane jest także nabożeństwo drogi krzyżowe