Izraelski naukowiec twierdzi, że odczytał najstarszy – jak dotychczas - napis hebrajski.
Jak poinformował Uniwersytet w Hajfie, napis pochodzi z X w. przed Chrystusem, a więc z czasu, kiedy według tradycji panował król Dawid.
To odkrycie nie tylko dowodzi, że już wtedy istniało królestwo Izrael, ale że istniały już także biblijne inskrypcje. Dotychczas naukowcy sądzili, że Biblia nie mogła być pisana w tak wczesnym okresie.
Według prof. Gersona Galila z Wydziału Studiów Biblijnych Uniwersytetu w Hajfie napis naniesiony niebieskim atramentem na glinianej skorupie wielkości 15 na 16,5 cm zawiera słowa charakterystyczne dla języka hebrajskiego. Prof. Galil zwrócił uwagę, że m.in. znajdujące się w napisie słowo „wdowa” jest słowem typowo hebrajskim, tyle że w tamtych czasach było inaczej pisane w innych językach lokalnych.
Rozszyfrowany obecnie napis wzywa do opieki nad sierotami, wdowami, ubogimi i niewolnikami oraz apeluje o pomaganie obcym. Prof. Galil porównał ten napis z tekstem Księgi Izajasza: „Zaprawiajcie się w dobrem! Troszczcie się o sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, w obronie wdowy stawajcie!” (1,17).
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.