Za przyznaniem obywatelstwa imigrantom, którzy zintegrowali się z krajem, który ich przyjął opowiedział się przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, abp Antonio Maria Vegliò. W wywiadzie dla włoskiego miesięcznika „Jesus” hierarcha uznał, że nie ma powodu, by czynić im przeszkody na drodze do uzyskania „słusznego prawa” obywatelstwa.
Przed obchodzonym 17 stycznia Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy abp Vegliò podkreślił, że „imigrant mający stałą pracę, płacący podatki, szanujący prawo i tradycje kraju, który go przyjął, znający jego język i chcący stać się częścią tkanki społecznej, którą uważa za własną, spełnia z pewnością wszystkie warunki, aby aspirować do udziału z życiu administracyjnym i politycznym kraju, który jest jego nową ojczyzną”.
Włoski hierarcha wyraził żal, że wiele bogatych państw „zamyka się w twierdzy osiągniętego dobrobytu, którego broni za wszelką cenę, nie zwracając wystarczającej uwagi na potrzeby tych, którzy znajdują się po drugiej stronie muru”, zapominając o „zasadzie solidarności”.
Abp Vegliò przypomniał, że Kościół na całym świecie zawsze stał po stronie imigrantów, szczególnie najsłabszych, aby bronić ich godności, a jednocześnie wciąż zachęcał do ich przyjmowania i otwartości wobec nich.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.