Reklama

Ekumeniczne duszpasterstwo głuchych

Odwiedziny w kościołach chrześcijańskich i synagodze, ekumeniczne rekolekcje wielkopostne, prelekcje na temat innych religii i wyznań chrześcijańskich - to działania podejmowane przez łódzkie duszpasterstwo głuchych.

Reklama

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Łodzi rozpocznie się również od Mszy świętej dla głuchych.

"Działania ekumeniczne są od lat wpisane w pracę duszpasterstwa głuchych. Mają nas zbliżyć do siebie, wyjaśnić choćby to, na czym polega nasza chrześcijańska tożsamość" - podkreśla ks. Wiesław Kamiński, archidiecezjalny duszpasterz głuchych. W spotkaniach duszpasterstwa uczestniczą przede wszystkim katolicy, ale są też prawosławni, mariawici grekokatolicy czy ewangelicy. "Czasem ktoś przyjeżdża do swoje rodziny z innego kraju. I zapraszamy go, żeby opowiedział nam o sobie, także o tym, jak wyglądają praktyki religijne w jego kraju" - opowiada ks. Kamiński. Duszpasterz wspomina, że kilka lat temu jedna z rodzin, mariawicka, poprosiła go o odprawienie Mszy świętej z okazji jubileuszu ich małżeństwa. "To jest nasza duszpasterska codzienność" - dodaje.

Podopieczni duszpasterstwa mają też okazję do aktywnego poznawania innych wyznań. W ramach spotkań odwiedzili już większość kościołów chrześcijańskich w Łodzi, m.in. cerkiew prawosławną, kościół luterański, świątynię mariawicką. Odbywają się regularne prelekcje na temat różnych religii i wyznań chrześcijańskich. "Odwiedziliśmy nawet łódzką synagogę. Była pełna głuchych. Podobnie zresztą jak cerkiew" - wspomina ks. Kamiński.

Wymiar ekumeniczny miały też rekolekcje wielkopostne. "Prowadziłem je dla młodzieży. Pierwsza część odbyła się w naszym duszpasterstwie głuchych. Na drugą wybraliśmy się do luterańskiego kościoła św. Mateusza. I tę część prowadził duchowny ewangelicko-augsburski" - opowiada duszpasterz głuchych.
Z doświadczeń innych kościołów chrześcijańskich ks. Kamiński radzi korzystać kapłanom, którzy prowadzą duszpasterstwa głuchych w mniejszych miejscowościach. "Takie duszpasterstwa liczą 20-30 osób - tyle osób w każdym razie przychodzi na Mszę świętą. Księżom, którzy podejmują się takiego zadania podaję za przykład inne kościoły chrześcijańskie - jest tam mało wiernych, na nabożeństwa przychodzi nawet mniej ludzi, a nikt wiernych tam nie ignoruje. Nie potrzeba wielkiej grupy, żeby odprawić Mszę dla głuchych" - podkreśla duszpasterz.

W samej Łodzi co tydzień odprawiana jest tylko jedna Msza święta - w kaplicy św. Krzysztofa przy ul. Sienkiewicza 60. Gromadzi zwykle około 200 osób. "Nie każdy jest w stanie przyjechać na naszą Mszę co tydzień. Szacuję, że regularnie praktykujących jest około 500 głuchych" - ocenia ks. Kamiński. Przed Mszą istnieje możliwość wyspowiadania się i odmówienia tajemnicy Różańca Świętego (prowadząc go klerycy uczący się języka migowego). W trakcie Mszy udaje się zaktywizować głuchych m.in. do przygotowania i migania czytań mszalnych oraz wykonywania śpiewów (pieśni łatwo dających się przełożyć na języka migowy). Msze dla głuchych odprawiane są też w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim i Pabianicach.

Inauguracja tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji łódzkiej odbędzie się właśnie podczas Mszy świętej dla głuchych - w niedzielę, 17 stycznia o godz. 10.00 w kaplicy św. Krzysztofa przy ul. Sienkiewicza 60. Homilię w jej trakcie wygłosi ks. Adam Kleszczyński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama