Około 30 różnych obiektów - budynków, ale też pomników czy neonów z epoki socrealizmu - znalazło się na nowym szlaku turystycznym po Białymstoku, który przygotowała Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku wspólnie z Klubem Krytyki Politycznej.
Szlak opisano w wydanej właśnie publikacji pt. :"Ładniej? PRL w przestrzeni miasta".
Szlak powstał nie po to, by zachwycać się minioną epoką - także w architekturze - ale by pokazać, jak zmieniło i zmienia się miasto, jakie jest jego nowe oblicze - tłumaczą pomysłodawcy szlaku.
Jak powiedział PAP w poniedziałek Łukasz Kuźma z Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku, na szlaku są obiekty z lat 1945-89. Głównym i zarazem jednym z najbardziej znanych jest tzw. Dom Partii, czyli dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, w 1990 roku przejęty przez uniwersytet. Mieszczą się tam kierunki humanistyczne.
Nie brakuje też neonów, które pozostały na różnych obiektach, np. neonu z lat 70. na dawnym pawilonie handlowym "Domus", opisów ulic takich jak np. ulica Curie-Skłodowskiej, która - jak mówi Kuźma - cała była zaprojektowana w myśl tamtej epoki.
Są też tak zwane "spodki", czyli obiekty dawnego Akademickiego Centrum Kultury, które powstały w mieście przy okazji centralnych dożynek w 1973 roku. Przypominają stylizacją statki kosmiczne. Znalazły się też dawne kawiarnie i kluby - np. obecny klub jazzowy, w którym w 1973 roku podczas dożynek mieścił się pawilon wystawienniczy, gdzie prezentowano dorobek białostockich twórców. Obiekt powstał ze szkła i aluminium na planie dwunastokąta.
Szlak opisany w przewodniku jest elementem szerszego projektu, który realizuje Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku i Klub Krytyki Politycznej. W jego ramach odbywały się wystawy fotografii, porównujące dawne obiekty uwiecznione choćby na pocztówkach z ich obecnym wyglądem, dyskusje o zmieniającej się przestrzeni miasta, wędrówki po mieście. Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców do refleksji nad zmianami w miejskim otoczeniu i zainicjować publiczną debatę na te tematy. Chodzi też o popularyzację wiedzy o architekturze i sztuce oraz zachęcanie mieszkańców, jak również turystów, do zwiedzania miasta w nowy sposób, po nowych szlakach.
Przewodniki z opisanym szlakiem będą dostępne w punktach informacji turystycznej, hotelach, kawiarniach i w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.