Specjalna komisja zbadała przypadki molestowania seksualnego, do którego doszło w różnych instytucjach tego kraju.
Stolica Apostolska pozostaje bliska wspólnoty Kościoła katolickiego w Australii: wiernych świeckich oraz osób duchownych i zakonnych. Jednocześnie pragnie towarzyszyć ofiarom nadużyć seksualnych, wsłuchując się w ich głos – czytamy w komunikacie watykańskiego Biura Prasowego, wydanym po opublikowaniu przez australijską komisję badającą te przypadki raportu końcowego. W komunikacie przypomina się także niedawne spotkanie z Papieską Komisją Ochrony Nieletnich, na którym Franciszek podkreślił, że Kościół ma być miejscem wsparcia i współczucia, szczególnie dla tych, którzy ucierpieli, oraz że angażuje się on w tworzenie odpowiednich miejsc, które gwarantują ochronę dzieci i bezbronnych dorosłych.
Komentując raport australijskiej komisji, dyrektor działającego w ramach Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie Centrum Ochrony Dzieci, niemiecki jezuita o. Hans Zollner, stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego:
„Były to naprawdę bardzo ważne i rozległe badania, ale najważniejsze jest to, że tak wiele osób, ofiar molestowania, zostało wysłuchanych, mogły się one wypowiedzieć. Bez nich ten raport nie mógłby powstać. Chodzi o komisję, która przez ostatnich 5 lat miała za zadanie przebadać przypadki nadużyć seksualnych w instytucjach państwowych, takich jak szkoły, wojsko, biura, oraz we wspólnotach religijnych różnych wyznań. Dzięki ich pracy otrzymaliśmy wiele materiału pozwalającego pogłębić wiedzę na temat zagrożeń w tej kwestii, ale także tego, jak im zapobiec. To naprawdę bardzo przydatna rzecz do wykorzystania, która może wiele pomóc w pracy prewencyjnej” – powiedział o. Zollner.
Do opublikowanego raportu odniósł się także przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii, abp Denis Hart, który nazwał ten miniony czas „haniebną przeszłością”. Dominowała w niej kultura zatajania prawdy i ochrony własnej, która doprowadziła do niepotrzebnego cierpienia wielu osób i ich rodzin.
Abp Hart po raz kolejny przeprosił tych, którzy zostali dotknięci tym cierpieniem i przypomniał zobowiązanie Kościoła do zapewnienia sprawiedliwości tym, których to dotyczy.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.