Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Kazachstanie.
Kazachstan, który za czasów reżimu komunistycznego był miejscem zsyłek, dziś tworzą ludzie różnych narodowości i religii. Sam rząd organizuje więc, w głównych miastach tego kraju – spotkania przedstawicieli różnych wyznań i religii, aby umacniać wzajemne poznanie i dialog – zauważa pracujący w tym kraju włoski franciszkanin.
O. Luca Baino dodaje, że również na polu ekumenicznym w ostatnich latach zrodziły się i pogłębiły relacje między wspólnotami katolickimi, protestanckimi i prawosławnymi. Obok różnych inicjatyw szczególną wymowę ma, organizowany już od ponad 10 lat przez Kościół katlicki, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku jego centralne obchody miały miejsce w katedrze w Ałmaty.
Dodajmy, że według danych zaprezentowanych przez kazachskie Minsterstwo Spraw Zagranicznych na ponad 17 milionów mieszkańców tego kraju ok. 26 procent stanowią chrześcijanie, z których trochę ponad 1 procent to wierni Kościoła katolickiego. W tym kraju posiada on 4 diecezje, w których wydzielono 70 parafii. Posługuje tam ponad 90 księży, z których jedna trzecia to zakonnicy.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.
Zorganizowano też ponad 100 protestów wymierzonych w Elona Muska.
Premier Izraela: nie skapitulujemy przed żądaniem Hamasu, by zakończyć wojnę