„Trwajcie zawsze przy boku ubogich i działajcie na geograficznych i egzystencjalnych peryferiach” .
„Trwajcie zawsze przy boku ubogich i działajcie na geograficznych i egzystencjalnych peryferiach” – napisał Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym do franciszkanów konwentualnych pracujących w Burkina Faso. Dziś, na rzymskim uniwersytecie Seraphicum zaprezentowano działalność prowadzonego przez ten zakon centrum medycznego w tym afrykańskim kraju. Jest ono szczególnym przykładem życia Ewangelią.
„Potrzeba miejsca przerodziła się w chrześcijańskie świadectwo. Także prowadząc szpital i dożywiając głodne dzieci można świadczyć o Bogu” – powiedział o. Tomasz Kręt OFMConv., dyrektor tego centrum, którego patronem jest św. Maksymilian Kolbe.
„Projekt rozpoczął się w 2003 r. od pomocy dzieciom niedożywionym. Pierwsi misjonarze, którzy wyjechali do Burkina Faso zaczęli pomagać tym dzieciom. Z czasem działalność centrum rozwinęła się. Dzisiaj służy ono 112 tys. osób, mamy tam medycynę ogólną, pediatrię, położnictwo, dożywianie, oddział ratunkowy – mówi Radiu Watykańskiemu o. Kręt kierujący ośrodkiem w Sabou. – Dzięki Bogu i pomocy wielu dobrych ludzi jesteśmy w stanie pomagać tym, którzy tego potrzebują. Mamy nadzieję, że działalność ośrodka będzie nadal kontynuowana i że zarazem przyczynimy się do tego, że ludzi niedożywionych będzie coraz mniej. Nasze centrum jest prywatne, ale zostało uznane przez państwo, jako instytucja publiczna. Różne programy wprowadzane przez państwo są również realizowane w naszym centrum. Również niektóre osoby w szpitalu są zatrudnione przez państwo. Cieszy to, że miejscowi angażują się w to, żeby rozwinąć to miejsce, bo przecież służy ono właśnie im”.
Tylko w ubiegłym roku franciszkańskie centrum medyczne udzieliło pomocy prawie 2,5 tys. niedożywionych dzieci. Z wizyt lekarskich skorzystało w tym czasie ponad 8 tys. dorosłych i prawie 4 tys. dzieci. Obecnie w ośrodku powstaje oddział chirurgiczny i sektor radiologii.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.