W drodze na szczyt Annapurny (8091 m) Kindze Baranowskiej i Piotrowi Pustelnikowi, który wspina się po Koronę Himalajów, gigantyczne ptaki zabrały pożywienie oraz zniszczyły namioty w obozie I (5800 m) i w depozycie na wyższej wysokości.
"Koniec marca okazał się dla nas mało szczęśliwy. Piotr poczuł się ciut gorzej. Mimo że było to osłabienie chwilowe, zostaliśmy w bazie. Reszta ekipy wyszła na szczyt. Przez radio poinformowali, że jakieś ptaki-giganty wsunęły całe nasze jedzenie w obozie I i w depozycie wyżej" - przekazała Baranowska, której towarzyszą także Słowak Peter Hamor oraz Rumun Horia Colibasanu.
Jak podkreśliła, produkty były schowane pod kamienie, a Słowak dodatkowo przywalił je jeszcze sporym głazem.
"Wszystko wyżarte! Nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, jakie monstrum musiało tam latać. Co gorsze, porwały nam dość mocno dwa namioty, bo najpierw tam szukały jedzenia. Są przedziurawione na wylot od góry i to na dużych połaciach. Na dodatek, zrobiło się przeraźliwie zimno. W bazie jest minus 10. Śpię w czapce, kurtce i spodniach" - dodała.
W środę oboje dotarli na wysokość ok. 6400 m. "Nie zdecydowaliśmy się na razie wyjść wyżej, bo całą noc padało. No i jesteśmy zmęczeni wytargiwaniem lin, sprzętu i sporego ekwipunku do góry. Przez dwie godziny reperowaliśmy namioty uszkodzone przez ptaki" - wspomniała 34-letnia Kinga Baranowska, z wykształcenia geograf i ekonomista, która ma w dorobku sześć ośmiotysięczników. Na trzech: Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze stanęła jako pierwsza Polka. Na Annapurnie byłaby drugą, po Wandzie Rutkiewicz.
Na liście zdobywców wszystkich czternastu ośmiotysięczników, za który to wyczyn przyznawana jest Korona Himalajów, znajduje się obecnie 18 nazwisk, w tym dwa polskie: Jerzy Kukuczka (drugi na świecie po Tyrolczyku Reinholdzie Messnerze) i Krzysztof Wielicki (piąty).
Urodzony w 1951 roku Piotr Pustelnik, z zawodu inżynier chemik, doktor nauk technicznych, w latach 1990-2008 wszedł na 13 ośmiotysięcznych szczytów. Pozostał jeszcze ten jeden, wierzchołek bardzo niebezpiecznej góry - "anna" (pożywienie) "purna" (wypełniona). Częściej jednak można spotkać określenie "Zabójcza góra" niż "Wypełniona pożywieniem". Łodzianin czterokrotnie bez powodzenia atakował szczyt Annapurny (w 2004, 2005, 2006, 2008).
Od czasu pierwszych zdobywców w 1950 roku wspięło się dotychczas niewiele ponad 100 alpinistów, z czego połowa pozostała tam na zawsze. (PAP)
kali/ mis/
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.