Wspólnota Sant'Egidio 1 stycznia zaprasza mieszkańców Warszawy na modlitwę o pokój.
Jednocząc się papieżem Franciszkiem w jego apelu o pokój i dobrą politykę, która służy pokojowi i szanuje prawa każdego człowieka, wyrażonym w orędziu na 52. Światowy Dzień Pokoju, Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia wszystkich mieszkańców Warszawy na Modlitwę o pokój. Będą w niej wymieniane wszystkie państwa i regiony świata, w których toczą się wojny i konflikty. Modlitwie będzie także towarzyszył konkretny gest solidarności z osobami chorymi na AIDS w Republice Środkowoafrykańskiej.
W Orędziu na 52. Dzień Pokoju papież Franciszek napisał, że jeśli polityka jest realizowana z poszanowaniem dla życia, wolności i godności ludzi, „może naprawdę stać się wzniosłą formą miłości”. Wskazywał na cnoty, a także na błędy, jakie ze sobą może nieść, szczególnie mocno piętnując „ksenofobię i rasizm, zaniechanie troski o Ziemię” oraz „pogardę dla tych, którzy zostali zmuszeni, by udać się na wygnanie”. Papież diagnozował, że „żyjemy w klimacie nieufności”, co na poziomie politycznym przejawia się w postawie zamknięcia lub nacjonalizmów kwestionujących braterstwo, którego tak bardzo potrzebuje nasz zglobalizowany świat. „Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, nasze społeczeństwa potrzebują budowniczych pokoju” – napisał papież.
Utożsamiając się z troską i diagnozą papieża Franciszka, warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na uroczystą Modlitwę o pokój, która odbędzie się 1 stycznia o godz. 20 w kościele pw. św. Andrzeja i Alberta (Plac Teatralny, ul. Senatorska 19B). Regularna Modlitwa o pokój odbywa się tam w każdy pierwszy wtorek miesiąca. W Światowy Dzień Pokoju, rozpoczynający nowy rok, modlitwa będzie miała szczególnie uroczysty charakter i rozpocznie się od odczytania apelu o pokój w świeckiej przestrzeni placu Teatralnego.
Modlitwie będzie towarzyszyła bożonarodzeniowa kolekta, którą Wspólnota Sant’Egidio chce w tym roku przeznaczyć na pomoc jednemu z najbiedniejszych krajów Afryki: Republice Środkowoafrykańskiej. Zostanie ona przeznaczona na stworzenie centrum DREAM, oferującego darmowe leczenie retrowirusowe oraz programy dożywiania i edukacji osobom chorym na AIDS.
Podobne modlitwy, a także demonstracje i marsze na rzecz pokoju Wspólnota Sant’Egidio organizuje w setkach miast na wszystkich kontynentach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.