USA wezwały do kraju część personelu ze swej ambasady w Wenezueli

Stany Zjednoczone odwołały do kraju część personelu swej ambasady w ogarniętej kryzysem Wenezueli. Z Caracas wyjadą pracownicy, którzy nie zajmują się kluczowymi sprawami. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa - wynika z komunikatu Departamentu Stanu.

Jednocześnie resort amerykańskiej dyplomacji opublikował na swym portalu ostrzeżenie dla Amerykanów, którzy mieszkają w Wenezueli bądź przybyli do tego kraju z wizytą, aby zdecydowanie rozważyli perspektywę opuszczenia jego terytorium. 

Z komunikatu DS wynika jednoznacznie, że ambasada w Caracas nie jest zamykana, lecz jedynie ogranicza się jej działalność z powodów bezpieczeństwa - wskazują agencje.

Decyzja o wycofaniu personelu amerykańskiej ambasady i pozostawienia w Wenezueli tylko urzędników niezbędnych do reagowania w nagłych wypadkach nastąpiła nazajutrz po ogłoszeniu przez prezydenta Nicolasa Maduro decyzji o zamknięciu wenezuelskich placówek dyplomatycznych i konsularnych w Stanach Zjednoczonych - pisze w komentarzu francuska agencja AFP.

W środę Nicolas Maduro oświadczył, że Wenezuela zrywa stosunki dyplomatyczne z USA. Powodem miało być uznanie przez Biały Dom lidera wenezuelskiej opozycji za tymczasowego prezydenta.

Wcześniej tego dnia na ulice wielu wenezuelskich miast wyszły setki tysięcy demonstrantów, żądając ustąpienia socjalistycznego prezydenta Maduro i jego rządu. Przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Juan Guaido ogłosił się w tym dniu tymczasowym prezydentem Wenezueli. Jego autoproklamację uznały Stany Zjednoczone, Kanada, kilka państw Ameryki Łacińskiej - Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Gwatemala, Honduras, Paragwaj i Peru - oraz Organizacja Państw Amerykańskich (OPA). Unia Europejska "w pełni poparła Zgromadzenie Narodowe (parlament Wenezueli) jako demokratycznie wybraną instytucję, której uprawnienia należy przywrócić i szanować". Z kolei swoje poparcie dla obecnego prezydenta Maduro zadeklarowały takie kraje jak Rosja, Boliwia, Nikaragua, Kuba, Iran i Turcja. Władze Meksyku oświadczyły, że "na razie" nie przewidują zmiany polityki wobec Wenezueli.

Mimo oświadczenia Maduro Departament Stanu USA uważa, że stosunki dyplomatyczne z Wenezuelą pozostają bez zmian - poinformowano w środę. Nicolas Maduro nie ma uprawnień do zerwania stosunków dyplomatycznych Wenezueli ze Stanami Zjednoczonymi - oświadczył w środę amerykański Departament Stanu. "Stany Zjednoczone nie uznają reżymu Maduro i dlatego też nie uważają, że były prezydent Nicolas Maduro ma prerogatywy do zerwania stosunków dyplomatycznych z USA lub uznania naszych dyplomatów za persona non grata" - zakomunikował DS, zapowiadając, że "USA będą kontynuować relacje z rządem tymczasowego prezydenta Juana Guaido, który stwierdził, że amerykański korpus dyplomatyczny może pozostać w tym kraju".

Na początku stycznia Nicolas Maduro, następca Hugo Chaveza, rozpoczął drugą kadencję jako prezydent Wenezueli. Opozycja zarzucała mu jednak fałszerstwa i - podobnie jak wiele krajów, m.in. tzw. grupa z Limy - nie uznała wyniku wyborów. Parlament w połowie stycznia unieważnił zaprzysiężenie prezydenta. W ostatni poniedziałek (21 stycznia) doszło do próby zamachu stanu - aresztowano 27 wojskowych. W środę 23 stycznia zarówno rząd, jak i opozycja w Wenezueli wzywały do manifestacji w całym kraju.

W trwających od poniedziałku protestach zginęło co najmniej 26 - podała w czwartek AFP, powołując się na pozarządową organizację Wenezuelskie Obserwatorium Konfliktów Społecznych (OVCS).

Wenezuela przeżywa najpoważniejszy kryzys w swej najnowszej historii - zmaga się z niedoborami żywności i leków, a także z hiperinflacją w wysokości 10 000 000 proc. w 2019 r. Powoduje to ogromną falę emigracji z kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »