Gandhi był „człowiekiem pokoju” i „mocarzem niestosowania przemocy”.
„Niestosowanie przemocy jest lekarstwem, które leczy chorobę trawiącą społeczeństwa i uzdrawia z nienawiści oraz zapobiega konfliktom” – to wniosek płynie ze spotkania zorganizowanego z okazji 150. rocznicy urodzin Mahatmy Gandhiego. Przygotowała je Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. Odbywa się pod hasłem: „Znaczenie miłości braterskiej i niestosowania przemocy dla pokoju i powszechnej zgody”.
Podczas spotkania przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego bp. Miguel Ángel Ayuso Guixot stwierdził, że Gandhi był „człowiekiem pokoju” i „mocarzem niestosowania przemocy”. Także aktualna sytuacja na świecie wzywa do odkrywania jego dziedzictwa oraz wkładu jaki wniósł w propagowanie orędzia pokoju i zgody. Na przybliżenie swojej filozofii życiowej wprowadził specjalne pojęcie.
"Pojęcie «ahimsa» lub «niestosowanie przemocy» jak wielu z nas wie, dla Gandhiego nie jest jedynie użyte w znaczeniu negatywnym, aby nie szkodzić. Oznacza przede wszystkim pozytywny czyn miłości. Dlatego Gandhi określał «Ahimsa» jako wyraz największej miłości, największego miłosierdzia. Ta miłość według niego, która nie zna granic, obejmuje każdą osobę, również nieprzychylnych oraz przewrotnych, aż po formy uosobionego zła. Gandhi mawiał: «nie jest działaniem przeciwnym przemocy, jeśli kochamy tylko tych, którzy nas kochają. Działamy przeciwko przemocy jedynie wtedy, kiedy miłujemy tych, którzy nas nienawidzą".
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.