Sportowe lotnisko w Gliwicach, należące do Aeroklubu Gliwickiego, mogłoby po rozbudowie obsługiwać mały ruch lotniczy, biznesowy i turystyczny - planują władze miasta. Rozstrzygnięto przetarg na opracowanie ekspertyzy dotyczącej rozwoju lotniska.
Jak poinformowało w środę Biuro Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego, rozstrzygnięto właśnie przetarg na opracowanie ekspertyzy dotyczącej rozwoju lotniska. Kosztem blisko 100 tys. zł zrealizuje ją konsorcjum firm: Kancelaria Prawna Ad Notam z Wrocławia oraz Intelligent Aviation z Białegostoku.
Zwycięskie konsorcjum będzie miało 6 tygodni na opracowanie ekspertyzy obejmującej kwestie natury prawnej i ekonomicznej.
"Dokument ten powinien określać warunki, jakie muszą zostać spełnione, żeby nasze lotnisko miało status lotniska użytku publicznego, z uwzględnieniem założeń wynikających z koncepcji rozbudowy lotniska w Gliwicach, czyli studium aeronautycznego z grudnia 2008 r. Warunki te dotyczą m.in. kwestii bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej, wymogów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Ekspertyza pozwoli poza tym określić koszty przebudowy lotniska" - powiedziała przewodnicząca komisji przetargowej Anna Włodarczak.
Opracowanie realizowane jest w ramach projektu "Via Regia Plus - współpraca regionalna wzdłuż III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego" i będzie w 85 proc. dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Prawdopodobnie w przyszłości w Gliwicach mogłoby powstać niewielkie lotnisko z ponadkilometrowym pasem startowym, obsługujące mały ruch lotniczy - biznesowy i turystyczny. Realizacja inwestycji może zostać dofinansowana z budżetu województwa śląskiego, które w najbliższych pięciu latach zamierza przeznaczyć łącznie 25 mln zł na inwestycje w zakresie wspierania rozwoju lotnisk lokalnych.
"Otwarcie lotniska w Gliwicach dla ruchu biznesowego i turystycznego z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności miasta i stanowić będzie uzupełnienie dla Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach, a razem z nim będzie ważnym elementem systemu transportowego województwa śląskiego. Znacząco ułatwi też połączenie małymi samolotami z miastami i regionami Europy w celach gospodarczych i turystycznych" - powiedziała naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM Katarzyna Kobierska.
Jej zdaniem, lotnisko mogłoby zostać rozbudowane w ciągu najbliższych 5 lat. "O szczegółach będzie jednak można mówić dopiero po zapoznaniu się z wynikami ekspertyzy" - zastrzegła.
Jak powiedział PAP dyrektor Aeroklubu Gliwickiego Krzysztof Piekarczyk, rozbudowa lotniska byłaby dla niego "nowym otwarciem". "Przede wszystkim powstałby utwardzony pas startowy, pozwalający latać we wszystkich porach roku. Obecnie dysponujemy tylko pasem trawiastym" - podkreślił.
Jego zdaniem, rozbudowa i zwiększenie ruchu na lotnisku nie zagrozi dotychczasowej działalności sportowej i edukacyjnej. "Na całym świecie są lotniska, z których startują i samoloty, i szybowce. Wszystko jest kwestią dobrej organizacji" - podsumował.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.