„Dlaczego STOP narkotykom?” – to hasło społecznej kampanii informacyjnej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim. Młodzi katolicy chcą uświadamiać swoich rówieśników, że narkomania jest rosnącym problemem i zagraża coraz większej liczbie nastolatków.
Akcja skierowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich rodziców we wszystkich województwach w całej Polsce. W województwie kujawsko-pomorskim realizowana będzie w porozumieniu z tamtejszymi władzami samorządowymi, obejmując swym działaniem diecezje: toruńską, bydgoską, włocławską oraz część pelplińskiej.
Elementem kampanii jest program edukacyjno-profilaktyczny w postaci filmu autorstwa Małgorzaty Ajszpur. Jego bohaterami są młodzi ludzie, którzy sięgnęli po narkotyki. Autentyczne przykłady negatywnych konsekwencji zażywania narkotyków mają stać się przestrogą dla młodzieży.
W programie zawarte są również wypowiedzi specjalistów do spraw uzależnienia, terapeutów, a także historie osób uzależnionych. Wszystko to ma służyć poszerzeniu wiedzy na temat przyczyn i skutków zażywania narkotyków, a także pomagać w poszukiwaniu pomocy osobom uzależnionym.
Film skierowany jest do tych, którzy pierwszą styczność z narkotykami mają już za sobą, ale także do młodych osób, które zastanawiają się, czy tego spróbować.
Do programu telewizyjnego dołączono dla nauczycieli przykładowe scenariusze zajęć lekcji wychowawczych, które mają pomóc wejść w dialog z uczniami na temat narkotyków.
Zamierzeniem autorów jest, aby film zaprezentowany został także rodzicom uczniów, którzy mogą dowiedzieć się z niego, jak rozpoznać, czy ich dziecko bierze narkotyki, a także jakie są możliwości i formy pomocy. Na terenie szkół rozwieszone zostaną plakaty informujące o programie.
Patronat honorowy nad akcją objęli minister edukacji narodowej, Katarzyna Hall oraz władze samorządowe województwa kujawsko-pomorskiego i tamtejsze kuratorium oświaty.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.