Roli prasy katolickiej we współczesnym społeczeństwie i Kościele oraz wyzwaniom stojącym przed nią w cyfrowym świecie poświęcony jest międzynarodowy kongres, który rozpoczął się w Rzymie. W czterodniowym spotkaniu zorganizowanym przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu uczestniczą przedstawiciele 85 krajów. W większości są to świeccy, choć nie brakuje też kapłanów i zakonników związanych z mediami.
Jak zauważa kierujący papieską dykasterią abp Claudio Maria Celli, postępująca digitalizacja także dla prasy katolickiej jest wielkim wyzwaniem. „Podstawowe pytanie jest wciąż to samo: jakie zadanie ma pełnić katolickie radio czy katolicka telewizja we współczesnym kontekście społecznym, we współczesnym Kościele? – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Celli. – Tę samą kwestię można odnieść do prasy”. Przewodniczący Papieskiej Rady zwrócił uwagę, że temat kongresu nie dotyczy tylko szeroko rozumianej prasy katolickiej, ale jej miejsca w cyfrowym świecie. „Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej osób czyta gazety – katolickie i inne – w internecie lub też kupuje ich elektroniczne wydanie. Poza tym nie da się zaprzeczyć, że nowe technologie otwierają przed nami o wiele szersze perspektywy, bardziej bogate i stymulujące – dodał abp Celli. – Z tego właśnie powodu uznaliśmy za stosowne zorganizowanie spotkanie ludzi związanych z prasą katolicką na całym świecie”.
Otwierając obrady szef watykańskiej dykasterii zauważył, że obecny kongres jest kontynuacją wcześniejszych spotkań, które poświęcone były kolejno: katolickiej telewizji, kształceniu na wydziałach komunikacji społecznej, radiofonii oraz pracy biskupów odpowiedzialnych za komunikację w łonie poszczególnych episkopatów. Obecne spotkanie jest więc kontynuacją wcześniejszych kongresów.
Obok wykładów odbywają się spotkania dyskusyjne prowadzone zarówno przez dziennikarzy, jak i teologów, socjologów i blogerów. Mowa będzie m.in. o tym, czy prasa katolicka powinna unikać pewnych tematów, w jaki sposób powinna podejmować kontrowersyjne kwestie oraz jak prasa katolicka pomaga Kościołowi w tym, by realnie był obecny w epoce cyfrowej. Jak wskazał abp Celli, uczestnicy spotkania w konfrontacji z przedstawicielami mediów laickich zastanawiać się będą również nad tym, co jest newsem, gdy chodzi o Kościół i jak bardzo medialne doniesienia poddane są dyktaturze relatywizmu, która sprawia, że często banalne informacje są nagłaśniane, a prawdziwe newsy nigdy nie trafiają na czołówki gazet. Polskę na kongresie reprezentuje m.in. rzecznik prasowy episkopatu, ks. Józef Kloch.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.