Komorowski: zaproszę papieża do Polski

Prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek rozpoczął wizytę we Włoszech, zapowiedział, że podczas sobotniej audiencji u Benedykta XVI zaprosi go do Polski.

"Nie chcę robić z tego tajemnicy, bo nie ma sensu, oczywiście z największą przyjemnością zaproszę papieża Benedykta XVI do Polski" - powiedział dziennikarzom Komorowski w piątek w Rzymie po spotkaniu z włoskim prezydentem Giorgio Napolitano, pytany, czy przekaże papieżowi zaproszenie do odwiedzenia Polski.

Prezydent wyraził nadzieję, że jego zaproszenie zostanie przyjęte, bo - jak podkreślił - związki Polski i Watykanu są i będą w przyszłości wyjątkowe.

"Dla Kościoła hierarchicznego Polska jest zawsze krajem istotnym we wszelkich nadziejach na przyszłość. Ale i dla Polaków sytuacja w Kościele, rola Kościoła w rożnych obszarach życia politycznego i społecznego na świecie ma ogromne znaczenie" - powiedział Komorowski.

Poinformował, że będzie rozmawiał z Benedyktem XVI o stosunkach miedzy Polską a Stolicą Apostolską. Jak podkreślił, Polska ma nadzieję, że na świecie będzie kontynuowana polityka, która "eliminuje świat konfliktu albo go osłabia, a buduje świat pojednania, porozumienia i współpracy".

Komorowski poinformował, że zaprosił do Polski prezydenta Napolitano, a zaproszenie zostało przyjęte. Rozmowa Komorowskiego z włoskim szefem państwa skoncentrowała się na kwestiach dotyczących przyszłości UE i jej relacji z krajami sąsiadującymi - na południu i na wschodzie. Komorowski zwrócił uwagę na zaangażowanie Włoch w projekt Unii dla Śródziemnomorza, a Polski - w Partnerstwo Wschodnie.

Polski prezydent zapowiedział, że będzie brał udział w spotkaniach ośmiu europejskich prezydentów (także z udziałem Włoch), które poświęcone są przyszłości UE.

Komorowski podkreślił, że Polska i Włochy mają jednolite poglądy, jeśli chodzi o znaczenie systemu wartości, które stworzyły UE, dziś ją tworzą i będą decydować o jej kształcie na przyszłość. W tym kontekście wymienił takie wartości, jak przestrzeganie praw człowieka i obywatela, zasady wolnego rynku i wrażliwość na utrzymanie zasad demokratyzacji w krajach sąsiadujących z UE.

Komorowski, pytany o sobotnią mszę przy grobie Jana Pawła II, powiedział, że cieszy się, iż będzie mógł odwiedzić grób w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wspominał, że przed 32 laty 16 października to był dzień, kiedy "wydawało się, że świat się odmienił absolutnie na lepsze, powstały gigantyczne emocje i nadzieje polskie związane z wybraniem polskiego biskupa na biskupa Rzymu".

"Liczę bardzo na to, że jutrzejsze rozpoczęcie papieskiego dnia od mszy świętej, odprawionej przez kardynała Dziwisza tuż obok grobu Jana Pawła II, będzie mogło mieć wymiar choć trochę osobistego zaangażowania i osobistej modlitwy" - powiedział Komorowski.

eaw/ laz/ kar/ gma/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
wiecej »