Orędzie i przebieg zakończonego Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu skrytykowała żydowska społeczność we Włoszech. W poniedziałkowym wydaniu biuletynu rzymskiej gminy żydowskiej, jej przedstawiciele stwierdzili, że był to „Synod przeciwko Izraelowi”, choć też wyrazili nadzieję na owocną współpracę z Watykanem.
Nie bacząc na zawarte w Orędziu Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu wezwanie skierowane do wyznawców judaizmu, by nie wykorzystywali Biblii do „usprawiedliwienia niesprawiedliwości”, główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni cytuje w poniedziałkowym biuletynie stołecznej gminy żydowskiej słowa z Księgi Powtórzonego Prawa (30, 4-5) „Choćby twoi wygnańcy byli na krańcach nieba, zgromadzi cię tam Pan, Bóg twój, i stamtąd cię zabierze. Sprowadzi cię Pan, Bóg twój, do ziemi, którą przodkowie twoi otrzymali w posiadanie, abyś ją odzyskał”. Słowa te, wyjaśnia rabin, „dedykowane są czcigodnym ojcom synodu bliskowschodniego. którzy opuszczają dziś Rzym bez żalu z naszej strony”.
W biuletynie krytycznie wypowiadają się o przesłaniu synodu Gadi Polacco, członek rady Związku Żydów Włoskich i historyk Sergio Minerbi, według którego był to „Synod przeciwko Izraelowi”.
Minerbi pisze, że „od lat polityka bliskowschodnia Stolicy Apostolskiej jest jednoznacznie antyizraelska” i podaje przykład zajęcia bazyliki Narodzenia w Betlejem w 2002 roku przez uzbrojonych Palestyńczyków, w związku z czym „Watykan rozpętał gwałtowną kampanię przeciwko Izraelowi we wszystkich katolickich mediach na świecie”. „Od dawna Watykan woli politykę appeasementu w stosunku do fundamentalistów muzułmańskich, łudząc się, że w ten sposób zdobędzie immunitet, płacąc izraelską walutą. Są to jednak pobożne życzenia” – stwierdza Sergio Minerbi.
Gadi Polacco „jako świecki” nie wyraża zdziwienia sformułowaniami, które znalazły się w Orędziu Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Jego zdaniem problemy mogą natomiast mieć ci, którzy „łudzili się nawróceniem Watykanu w stosunku do świata żydowskiego i Państwa Izrael”. Członek władz Związku Żydów Włoskich ma nadzieję, że „oprócz wzajemnego szacunku, znajdą się dziedziny owocnej współpracy”. „Powiedzmy dialogu – z pragmatycznego punktu widzenia przez małe 'd' i bez większych oczekiwań – w rodzaju pozytywnych zamiarów, jakie wyrażają wychodzące na boisku dwie przeciwne drużyny, by starać się potem wygrać mecz, o ile to możliwe bez złośliwych fauli” – napisał Gadi Polacco.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.