Historyczna i symboliczna z racji swego znaczenia była podróż Benedykta XVI do Hiszpanii, pisze naczelny redaktor „L'Osservatore Romano” Giovanni Maria Vian podsumowując dwudniową 18. zagraniczną pielgrzymkę papieża na Półwysep Iberyjski.
Naczelny watykańskiego dziennika określa Hiszpanię, jako „wielki kraj, silnie zakorzeniony w chrześcijańskiej tradycji, który choć jest poważnie zeświecczony, potrafił przyjąć papieża z sympatią i wysłuchać z uwagą”.
Trasa podróży, obejmująca Santiago de Compostela i Barcelonę, „łączyła symbolicznie historię tego kraju” – dodaje G. M. Vian, który kończy swe uwagi następująco: „Poprzez tę podróż następca Piotra jeszcze wyraźniej ukazał sens swojej drogi i drogi Kościoła: prezentować światu Boga, który jest przyjacielem człowieka i zapraszać ich do Jego domu. Domu, którego piękno jest zaledwie zarysowane przez portyk chwały, witający pielgrzymów przybywających do Composteli i do Barcelony, do tego Bożego lasu, który Gaudí, artysta wizjoner i autentyczny chrześcijanin, chciał wznieść w centrum miasta ludzi. Ażeby patrzyli na Jego obecność pośród nich, kontemplowali Jego niewypowiedziany podziw i umieli Go przyjąć”.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.