Reklama

Kard. Bertone w Kazachstanie

Sześciodniową wizytę w Kazachstanie rozpoczął watykański sekretarz stanu. Jutro i pojutrze odbędzie się w Astanie szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

Reklama

Watykan jest jednym z 56 krajów członkowskich OBWE. Na czele jego delegacji stanie kard. Tarcisio Bertone. Będą mu towarzyszyli szef watykańskiej dyplomacji abp Dominique Mamberti oraz nuncjusz apostolski w Kazachstanie Miguel Maury Buendía i stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy OBWE prał. Michael Banach.

Dzisiaj kard. Bertone został przyjęty przez prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Jak powiedział dziennikarzom po spotkaniu, głównym tematem rozmów był dialog chrześcijaństwa i islamu na rzecz pokoju i współpracy. Watykański hierarcha pogratulował też Kazachstanowi dobrego przygotowania na szczyt OBWE i przekazał pozdrowienia od Benedykta XVI.

Kard. Bertone gościł dziś również w prawosławnej katedrze w Astanie. Kazachstan podlega jurysdykcji patriarchatu moskiewskiego. Sekretarz stanu uczestniczył w Liturgii, a także przekazał prawosławnym część relikwii św. Andrzeja Apostoła. W wygłoszonej przy tej okazji homilii przypomniał, że powołaniem wszystkich chrześcijan jest dawanie świadectwa słowem i czynem. Wyraził też nadzieję, że już niebawem katolicy i prawosławni będą mogli głosić Ewangelię jednym głosem. W tym kontekście przypomniał, że w 1964 r. patriarcha Konstantynopola Atenagoras podarował Pawłowi VI ikonę, na której widnieją dwaj bracia apostołowie Piotr i Andrzej, połączeni uściskiem miłości. Ikona ta zachęca nas do nieustannego dążenia do pełnej jedności – podkreślił kard. Bertone. Poprosił on również metropolitę Astany Aleksandra o przekazanie patriarsze Cyrylowi serdecznych pozdrowień od Benedykta XVI.

Po zakończeniu szczytu OBWE kard. Tarcisio Bertone złoży dwudniową wizytę pastoralną katolikom w Kazachstanie. Im również przekaże część relikwii Andrzeja Apostoła, czczonych we włoskim mieście Amalfi, nieopodal Neapolu. Przypomnijmy, że na czele Kościoła katolickiego w tym kraju stoi polski misjonarz abp Tomasz Peta, a pokaźna część katolików w tym kraju to wierni polskiego pochodzenia zesłani tam przez władze stalinowskie, a wcześniej przez carskie. Szacuje się, że kazachska Polonia liczy od 60 do 100 tys.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama