Litwa: Wiec w obronie polskiej oświaty

Przed urzędem prezydenta Litwy w Wilnie w poniedziałek odbyła się akcja protestacyjna Związku Polaków na Litwie (ZPL) przeciwko dyskryminującemu zdaniem ZPL projektowi nowelizacji ustawy o oświacie, którą zamierza uchwalić litewski Sejm.

Zdaniem protestujących omawiana nowela pogarsza sytuację szkół mniejszości narodowych, zawęża możliwości używania języka ojczystego.

Prezydent Litwy twierdzi, że sytuacja oświaty polskiej na Litwie nie powinna odbiegać od sytuacji oświaty litewskiej w Polsce.

W akcji protestacyjnej przed siedzibą prezydenta wzięło udział około 1000 osób z plakatami w językach litewskim, polskim i rosyjskim: "Pani prezydent, obroń nas!", "+Nie+ wynaradawianiu naszych dzieci", "Litwo, matko miła, bądź swoim dzieciom sprawiedliwa".

"Od dwóch lat ten projekt jest omawiany i od dwóch lat mówimy, że nie zgadzamy się z nim: zbieraliśmy podpisy, uczniowie, rodzice i nauczyciele pisali listy do przedstawicieli władz, ale one nie chcą nas słyszeć. Dlatego przyszliśmy dziś tu. Ten wiec jest wyrazem naszej determinacji" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich "Macierz Szkolna" Józef Kwiatkowski.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite przebywająca w poniedziałek w rejonie trockim powiedziała dziennikarzom, że sytuacja oświaty polskiej na Litwie nie powinna odbiegać od sytuacji oświaty litewskiej w Polsce.

"Będę się starała nie dopuścić do żadnych dyskryminujących decyzji, ale powinien być zachowany parytet między sytuacją mniejszości polskiej na Litwie, a sytuacją mniejszości litewskiej w Polsce" - powiedziała prezydent, dając do zrozumienia, że z oświatą litewską w Polsce też nie jest najlepiej.

Projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który Sejm zamierza przyjąć podczas obecnej sesji, zawiera - zdaniem mniejszości - dyskryminujące założenia: stopniowe zwiększanie w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskich, liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim i ujednolicenie we wszystkich szkołach kraju egzaminu maturalnego z języka litewskiego.

Projekt ustawy zakłada też optymalizację sieci szkół, m.in. poprzez zamykanie w małych miejscowościach nielicznych szkół mniejszości narodowych i pozostawienie jedynie szkół litewskich.

W ocenie społeczności polskiej, jeżeli obecny projekt ustawy o oświacie wejdzie w życie, liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę. Z obecnych około 120 szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostanie około 60.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
-1°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »