Przywódca Libii Muammar Kadafi nie opuści kraju, ani nie ustąpi - ocenił we wtorek były szef protokołu Nuri al-Mismari. Dodał, że prawdopodobnym scenariuszem jest krwawa walka do samego końca, podczas której protestujący będą starali się usunąć Kadafiego.
W poniedziałek al-Mismari zrezygnował ze stanowiska. Wcześniej przez prawie 40 lat wspierał Kadafiego. W 2010 roku wyjechał do Francji, by tam poddać się operacji.
"Choć nikt nie jest silniejszy od narodu, Kadafi nie opuści Libii. Nie ustąpi" - powiedział al-Mismari podczas wywiadu udzielonego agencji Reutera w paryskim hotelu.
Kadafi pokazał się na krótko w państwowej telewizji w poniedziałek wieczorem i powiedział, że jest "w Trypolisie, a nie w Wenezueli", dementując plotki o ucieczce.
Al-Mismari poinformował, że doszły go słuchy, iż Kadafi w celu uspokojenia sytuacji próbuje nawiązać dialog z przywódcami plemiennymi. Jednak zdaniem byłego szefa protokołu w związku z rozlewem krwi jest już za późno na podejmowanie takiej inicjatywy.
"Ludzie będą walczyć do samego końca, ale wygrają" - powiedział.
W listopadzie 2010 r. al-Mismari został zatrzymany we Francji na wniosek libijskiego rządu, który chce go postawić przed sądem za malwersacje. Mimo to al-Mismari - jak sam mówi - nie został usunięty ze stanowiska i pozostaje w kontakcie z administracją Kadafiego.
Al-Mismari wyraził wątpliwość, jakoby w Libii miała wybuchnąć wojna domowa. "Nie sądzę, żeby Libijczycy walczyli przeciwko sobie. Nie żądają odłączenia Bengazi od Trypolisu. (...) Domagają się praw człowieka, a nie separacji" - ocenił.
Dodał, że libijskie władze finansowały jego pobyt we Francji oraz przyznał, że w zeszłym tygodniu jeden z synów Kadafiego przyjechał do Paryża i próbował go przekonać do powrotu.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.