Górale z Bułgarii, Gruzji, Hiszpanii, Jordanii, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Węgier, Włoch oraz Polski będą rywalizować o "Złotą Ciupagę" podczas rozpoczynającego się 19 sierpnia w Zakopanem 43. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Co roku zakopiański festiwal przyciąga pod Tatry tysiące fanów góralskiej muzyki i tańca. Organizatorzy wysokiej frekwencji spodziewają się także w tym roku, oprócz koncertów konkursowych przygotowali szereg imprez towarzyszących.
Na zakopiańskiej Równi Krupowej powstanie wioska festiwalowa, która przez tydzień będzie tętnić muzyką, tańcami i śpiewem górali z całego świata. Oprócz taneczno-muzycznej rywalizacji o główne trofeum odbędą się m.in. prezentacje kuchni regionalnych, wystawy związane z góralszczyzną, warsztaty rękodzielnicze.
W ramach festiwalu zaplanowano lubiane przez publiczność Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, podczas których góralscy wozacy zaprezentują swoje paradne zaprzęgi i pokonają nimi tor przeszkód.
Przy scenie głównej pod wielkim namiotem powstanie scena plenerowa, na której zaprezentują się m.in. laureaci II Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych podczas koncertu "Mali Górale" - przypomną dawne podhalańskie dziecięcy zabawy, zwyczaje i prace gospodarskie.
Również na scenie plenerowej odbywać się będzie Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, w którym uczestnicy z różnych stron świata będą rywalizować grając na ludowych instrumentach niejednokrotnie bardzo rzadko spotykanych, o niepowtarzalnych dźwiękach. Głównym trofeum, w tym konkursie będzie "Złote zbyrkadło".
W trakcie festiwalu odbędą się warsztaty folklorystyczne na temat stroju podhalańskiego i jego wytwórców "Z podhalańską modą przez wieki". Towarzyszyć im będzie wystawa podhalańskiej mody - dawnej i współczesnej. Wernisaż zaplanowano na 24 sierpnia w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem.
Fanów muzyki ludowej z pewnością przyciągnie Festiwal Muzyki Łuku Karpat "Wierchowe Nuty", który od wielu lat towarzyszy zakopiańskiemu spotkaniu górali świata. Podczas "Wierchowych Nut" słuchacze będą mogli przeżyć muzyczną wędrówkę łukiem Karpat - od Rumunii przez Siedmiogród, Tatry, Beskidy aż po Morawy.
W ramach festiwalu odbędzie się także Krajowa Wystawa Owczarków Podhalańskich.
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda - "Złota Ciupaga". Później jurorzy, dostrzegając ogromne różnice pomiędzy zespołami, zgłosili potrzebę przeformułowania jego zasad. Opracowano nowy regulamin wyodrębniając trzy kategorie zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, artystycznie opracowanej oraz stylizowanej. W 1975 r. wprowadzono czwartą kategorię zespołów prezentujących folklor rekonstruowany, czyli odtworzony na podstawie literatury i zapisów archiwalnych. Ta forma konkursu przetrwała do dzisiaj.
Festiwal potrwa do 26 sierpnia i zakończy się uroczystym wręczeniem "Złotych Ciupag" oraz koncertem finałowym. Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich organizowany jest w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.