Prokuratura Okręgowa w Katowicach sprawdzi, czy nie doszło do nieprawidłowości przy przekazaniu przez Komisję Majątkową nieruchomości parafii pw. św. Wojciecha w Radzionkowie. Doniesienie w tej sprawie przesłało Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Dokumenty za pośrednictwem Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach trafiły już do katowickiej prokuratury okręgowej - poinformowała w poniedziałek PAP jej rzeczniczka, Marta Zawada-Dybek. Wkrótce do sprawy zostanie wyznaczony prokurator, który przeprowadzi czynności sprawdzające. Będzie miał 30 dni na wszczęcie bądź odmowę wszczęcia śledztwa.
Prok. Zawada-Dybek nie chciała mówić o szczegółach doniesienia CBA. Według wcześniejszej informacji, przekazanych przez samo Biuro, parafii z Radzionkowa, która starała się o zwrot 40 hektarów ziemi bezprawnie zabranej jej w czasach PRL, Komisja Majątkowa przekazała 200 ha.
Od marca tego roku, po wcześniejszym doniesieniu CBA, katowicka prokuratura prowadzi inne postępowanie, związane z Komisją Majątkową - sprawdza okoliczności przekazania nieruchomości parafii w Suszcu k. Pszczyny. CBA wskazało w doniesieniu na możliwość niegospodarności, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i przekroczenia uprawnień. Nikomu dotychczas nie przedstawiono zarzutów.
Komisja Majątkowa, która przestała istnieć na początku marca tego roku, od przeszło 20 lat decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania. W trakcie swej działalności Komisja przekazała stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha oraz 143,5 mln zł. Według mediów, wartość zwróconego majątku sięgała 5 mld zł.
Decyzja o likwidacji Komisji miała związek m.in. z krytyką jej działalności. Media donosiły, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła; miały być one zaniżane. Śledztwa trwają.
W sprawie Komisji Majątkowej wypowiedział się też 8 czerwca Trybunał Konstytucyjny. Nie zakwestionował on zasad zwrotu Kościołowi katolickiemu przez Komisję mienia zagrabionego mu w PRL. Orzekł, że tylko jeden zapis ustawy o Komisji Majątkowej był niezgodny z konstytucją. Chodzi o to, że to ustawa powinna określać, z mienianie tak których jednostek Skarbu Państwa lub samorządu Komisja mogła przekazać majątek Kościołowi; tymczasem ustawa o Komisji stanowiła, że ma to zrobić rząd w rozporządzeniu.
Od redakcji
Warto przypomnieć jeszcze jedno: zarzuty, które postawiono dwom członkom Komisji Majątkowej ze strony kościelnej, zostały nie tak dawno wycofane. O oskarżeniu media szeroko się rozpisywały. O wycofaniu zarzutów informowały lakonicznie albo wcale. To, że dziś CBA coś sprawdza nie znaczy, że jakiekolwiek nieprawidłowości miały miejsce. Ale podanie takiej informacji w świat zrobi swoje...
Andrzej Macura
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.