Komunia na stojąco czy klęcząco?

Przyjmowanie komunii świętej w postawie stojącej sugeruje wiernym metropolita Glasgow abp Mario Conti. W specjalnym liście do kapłanów hierarcha przypomniał, że wierni powinni postępować zgodnie z Instrukcją Ogólną do Mszału Rzymskiego i podchodzić do ołtarza procesyjnie, przyjmując komunię na stojąco.

„Postawa stojąca w naszej zachodniej kulturze to oznaka szacunku: klęczenie przy barierach ołtarza (tam gdzie jeszcze takowe są) nie jest praktyką, którą przewiduje Mszał” – podkreślił w dokumencie, który ukazał się w związku z wprowadzanym w październiku tego roku w katolickich Kościołach anglojęzycznych nowym tłumaczeniem Mszału.
List 77-letniego duchownego wywołał głosy krytyki. Komentatorzy cytowani przez katolicką agencję CNA przypominają, że rok temu podczas Mszy św. w Glasgow wszyscy, którzy przyjmowali komunię z rąk papieża Benedykta XVI robili to w postawie klęczącej. Zwrócono także uwagę, że abp Conti arbitralnie interpretuje zawarte w Mszale instrukcje. Niektórzy zwracają uwagę, iż wierny ma pełną wolność w wyborze postawy, w której chce przyjąć Najświętszy Sakrament: komunię może otrzymać na rękę lub do ust, w postawie klęczącej lub stojącej.
Rzecznik archidiecezji Glasgow wyjaśnił, iż list arcybiskupa nie oznacza, że osoba, która uklęknie przed kapłanem z komunikantem nie otrzyma go, a celem dokumentu było zachęcenie do oddawania większej czci wobec Najświętszego Sakramentu.
Jak wielokrotnie podkreślał papieski ceremoniarz ks. Guido Marini, Benedykt XVI zachęca do przyjmowania komunii świętej do ust i w postawie klęczącej, gdyż w jego przekonaniu postawa ta wyraża najgłębiej prawdę o prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOMUNIA, LITURGIA

 • sławek
  06.03.2012 01:02
  Komunię powinno się przyjmować wyłącznie na klęcząco .Sam przyjmowałem zazwyczaj komunię na stojąco ale po każdym przyjęciu coś było nie tak czułem to i postanowiłem to zmienić i jest dobrze .Przyjmujmy Pana tylko na kolanach bez względu na to co kto powie czy pomyśli przyjmujemy Boga nie próbujmy się z nim równać .Każde kolano powinno się przed nim ugiąć .
 • wiesia
  25.07.2012 16:24
  Jezu,Maryjo,módlcie się za Polską,która zapomniała już ,kto to jest Pan Bóg i jakie są przykazania Najwyższego.Oby ludzie w moim kraju wypełniali WOLE BOGA a nie swoją.NIE WOLNO POPRAWIAĆ PANA BOGA!!!!!!!!!Papieża też!AMEN
 • wiesia
  25.07.2012 16:28
  Jezu,Maryjo,módlcie się za Polską,która zapomniała już ,kto to jest Pan Bóg i jakie są przykazania Najwyższego.Oby ludzie w moim kraju wypełniali WOLE BOGA a nie swoją.NIE WOLNO POPRAWIAĆ PANA BOGA!!!!!!!!!Papieża też!AMEN
 • JAWA25
  27.08.2016 14:57
  na http://adonai.pl/sakramenty/eucharystia/?id=16 piszą "Komunia na rękę nie jest jakąś nowinką "postępowców". W pierwszych wiekach tak właśnie przyjmowano Komunię. Znana jest piękna katecheza Cyryla Jerozolimskiego (IV wiek) o Eucharystii, której fragment mówi właśnie o Komunii na rękę: "Przystępując do ołtarza, nie wyciągaj gładko ręki i nie rozłączaj palców. Podstaw lewą dłoń pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz "Amen""." P. też http://bosko.pl/wiara/Ojca-Leona-slow-kilka-Czy-Komunia-Swieta-na-reke.html
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »