Na 26 posiedzeniu zakończyła prace powołana w 1997 r. Komisja Mieszana ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Starokatolickim Mariawitów. W podsumowaniu obrad wyrażono wiarę, że dialog obu Kościołów będzie kontynuowany.
Komisja zakończyła prace 21 września we Włocławku (Kujawsko-Pomorskie). Komunikat z zakończonych prac Komisji przekazała PAP rzeczniczka diecezji płockiej Elżbieta Grzybowska.
Płock (Mazowieckie) jest siedzibą Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, istniejącego od 1906 r.
"Dla kogoś z zewnątrz rezultat naszej pracy ekumenicznej może wydawać się niedostateczny: katolicy nie wycofali ekskomunik z 1906 r., mariawici nie wrócili na łono Kościoła, z którego wyszli. My jednak jesteśmy przekonani, że stało się coś ważnego: spotykaliśmy się, modliliśmy się, rozmawialiśmy i spieraliśmy jak bracia" - podkreślono w komunikacie Komisji.
Uczestnicy obrad wyrazili wiarę, że dojdzie do powołanie Komisji Dwustronnej, złożonej z przedstawicieli władz obu Kościołów. "Wierzymy wreszcie i wspólnie wyznajemy, że pojednanie, gdy nastąpi, nie będzie tylko naszym ludzkim dziełem, lecz przede wszystkim dziełem Ducha Świętego" - zaznaczono w komunikacie.
W dokumencie przypomniano, że inicjatywę powołania Komisji podjęła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. po złożeniu przez ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego "Memoriału w kwestii mariawickiej", "będącego owocem jego spotkań" z biskupem naczelnym Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Marią Tymoteuszem Kowalskim w ramach działań płockiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
W posiedzeniu kończącym prace Komisji wzięli udział: obecny biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Maria Ludwik Jabłoński, a ze strony kościoła rzymskokatolickiego - biskup senior prof. dr hab. Bronisław Dembowski. W spotkaniu, uczestniczył też biskup diecezji płockiej kościoła rzymskokatolickiego Piotr Libera.
W komunikacie poinformowano, że Komisja zbierała się dwa razy do roku - w lutym i w październiku, na przemian we Włocławku i w Łodzi, a później w Płocku, ale jej prace trwały przez 13 lat właściwie bez przerwy: prowadzono bowiem w międzyczasie badania archiwalne, tłumaczono teksty łacińskie, wypracowywano stanowiska, odbywały się też nabożeństwa ekumeniczne. W czasie prac Komisji wypracowano m.in. dwa dokumenty: "Dwustronna refleksja o treściach podstawowych pism Matki Marii Franciszki Kozłowskiej (założycielki mariawityzmu - PAP) dotyczących Dzieła Wielkiego Miłosierdzia" oraz "Ze źródeł kwestii mariawickiej. Nieznane dokumenty z lat 1903-1906". Druku dokumentów podjął się każdy z Kościołów.
Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX wieku, stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes i szerzenia kultu maryjnego. Jego założycielką była św. Maria Franciszka Feliksa Kozłowska, która w 1893 r. w Płocku doznała objawienia, wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości przez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej.
Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła Rzymsko-Katolickiego w 1906 r., gdy Stolica Apostolska odmówiła zalegalizowania mariawickich zgromadzeń modlitewnych, a następnie ekskomunikowała Marię F.F. Kozłowską.
Kościół Starokatolicki Mariawitów liczy w Polsce około 25 tys. wyznawców, a blisko 5 tys. mariawitów tego wyznania mieszka we Francji, głównie w Paryżu.
Siedzibą władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów - będącego członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej, Światowej Rady Kościołów i Konferencji Kościołów Europejskich - jest Płock. Kościół posiada trzy diecezje: lubelsko-podlaską, śląsko-łódzką oraz warszawsko-płocką, a także prowincję francuską. Kształci duchownych m.in. na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
Legendarny dowódca II Korpusu Polskiego został pochowany wśród swoich żołnierzy.
Zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.