W całej Polsce sprawowane będą 10 kwietnia uroczyste Msze św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w jej 2. rocznicę. W niektórych miastach po liturgiach wyruszą marsze pamięci. W tragicznym wypadku lotniczym zginęła para prezydencka i 94 inne osoby udające się do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
10 kwietnia o godz. 8.00 odprawiona zostanie Msza św. w kościele św. Rocha, po której złożone zostaną kwiaty przy Pomniku Smoleńskim, znajdującym się przy kościele. W godzinach popołudniowych zaplanowany jest wyjazd na uroczystości w Warszawie.
We środę 11 kwietnia w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Po Eucharystii spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszy Marsz Pamięci, który przejdzie przez centrum miasta pod Pomnik Smoleński.
Uroczystości zakończy 15 kwietnia o godz. 18.00 Msza św. w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.
W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zabrzmi największy dzwon w Polsce – Maryi Bogurodzicy - o godz. 8.41, dokładnie w godzinę smoleńskiej katastrofy. Równolegle z biciem dzwonu w bazylice mniejszej zostanie zapalonych 96 zniczy upamiętniających ofiary tej katastrofy. W intencji zmarłych wówczas osób zostanie także odmówiony dziesiątek różańca. „Te znicze będą palić się przez cały dzień. Wieczorem, o godz. 19.00, zostanie odprawiona Msza św. w intencji tych, którzy zginęli w czasie katastrofy. Po Mszy św. udamy się wraz ze zniczami na ul. Klasztorną” – powiedział ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego sanktuarium. Jesienią ub. roku zostało tam posadzonych 96 dębów symbolizujących ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Przy każdym z drzew zostanie postawiony jeden znicz. Na końcu alei znajduje się obelisk z tablicą upamiętniającą to dramatyczne wydarzenie. Zostanie ona poświęcona i uroczyście odsłonięta.
W Łodzi Msza św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej sprawowana będzie o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej. "Wraz z Prezydentem Rzeczpospolitej zginęli wybitni przedstawiciele naszego Narodu, pełniąc misję państwową. Tragedia okryła żałobą wszystkich Polaków" - przypominają łódzcy biskupi. Uczestnicy Eucharystii będą się modlić, "aby miłosierny Bóg przyjął ich do swojej chwały i aby ich ofiara nie była daremna".
O tej samej porze, w tej samej intencji, tyle że w kościele Zesłania Ducha Świętego, będą się modlić członkowie łódzkiego Klubu Gazety Polskiej, Forum dla Polski, ROP i PiS. Po Mszy przejdą na Pasaż Schillera, gdzie zaniosą 96 lampek symbolizujących ofiary katastrofy oraz ich portrety. Lampki zostaną ustawione pod siedzibą PiS.
Rocznica zostanie upamiętniona także w innych miastach archidiecezji łódzkiej, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach czy Zgierzu. Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego w intencji ofiar katastrofy będą się modlić 10 kwietnia podczas Mszy świętej odprawionej w kościele oo. bernardynów o godz. 19.00. Rano natomiast, o godz. 8.30 spotkają się na modlitwie przy Pomniku Katyńskim.
W Pabianicach Msza w intencji ofiar katastrofy zostanie odprawiona 10 kwietnia o godz. 18.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbe. Mieszkańcy Zgierza będą modlić się w intencji ofiar tragedii 9 kwietnia podczas Mszy w kościele NMP Różańcowej (godz. 12.30), po czym złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą katyńsko-smoleńską wmurowaną w ścianę kościoła. Z kolei 15 kwietnia wezmą udział w Mszy św. w kościele Matki Bożej Dobrej Rady (godz. 11.30), a potem złożą kwiaty pod tablicą zgierzan - ofiar Katynia (na placu Stu Straconych).
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.