Do 10 lat więzienia może grozić zatrzymanemu we wtorek przez ABW prezesowi ZUS Sylwestrowi R. Jak poinformowała PAP szczecińska prokuratura, chce ona postawić prezesowi R. sześć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.
Za przyjęcie łapówki lub korzyści osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej Kodeks karny przewiduje do 8 lat więzienia. Jeśli osoba pełniąca funkcję publiczną miałaby dodatkowo dopuścić się za łapówkę działania sprzecznego z prawem, podlega karze do 10 lat. Szczecińska prokuratura w co najmniej jednym przypadku zakwalifikowała czyn prezesa R. z tego właśnie paragrafu.
Rzecznik szczecińskiego ZUS Piotr Tolko powiedział PAP, że ABW od rana działa na terenie szczecińskiego oddziału. Jak dodał, pracownicy ZUS nie mają informacji o szczegółach postępowania ani tego, czym interesują się funkcjonariusze. Rzecznik nie wiedział, czy do zatrzymania dyrektora oddziału i innych wysokich urzędników doszło na terenie szczecińskiego ZUS. Podkreślił, że oddział funkcjonuje normalnie, kierowanie nim przejęli zastępcy szefa oddziału ZUS w Szczecinie.
Rzeczniczka prokuratury Małgorzata Wojciechowicz poinformowała, że dyrektorowi szczecińskiego oddziału ZUS Tadeuszowi D. mają być przedstawione zarzuty za uzależnienie od łapówki wykonania czynności służbowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej, za co grozi do 10 lat więzienia. D. postawiono także zarzut udzielenia albo obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji (8 lat).
Pozostałe zatrzymane osoby, czyli zastępca Tadeusza D. - Jan A., kierownik referatu remontów, inwestycji i zamówień publicznych szczecińskiego Oddziału ZUS Leszek Sz. oraz biznesmen Henryk M. mają usłyszeć zarzuty udzielenia bądź obietnicy udzielenia korzyści majątkowej osobie publicznej. Rzeczniczka podkreśliła, że prokuratura ma 48 godzin na przesłuchanie i przedstawienie zarzutów zatrzymanym.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.