Będzie wznowiony dialog między Watykanem a uniwersytetem Al Azhar - najwyższym autorytetem islamu sunnickiego.
Stanie się to jesienią tego roku. Podjęty do po raz pierwszy przed 18 laty, w 1998 r., toczyć się on będzie zgodnie z zawartym wówczas porozumieniem – powiedział Radiu Watykańskiemu sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Bp Miguel Angel Ayuso Guixota MCCI był 13 lipca w Kairze, gdzie został przyjęty przez przedstawicieli tej muzułmańskiej uczelni. Przekazał pozdrowienia Ojca Świętego, który przyjął w maju w Watykanie jej wielkiego imama. Ustalił też termin i tematykę następnego spotkania, którym wznowiony zostanie dialog między uniwersytetem Al Azhar a watykańską dykasterią, której jest sekretarzem.
Ważne, by iść dalej, kierując się tym, co ustaliliśmy w 1998 r. Zgodnie z zawartym wówczas porozumieniem staraliśmy się zastanowić się nad możliwością pogłębienia takich tematów jak edukacja, rodzina, młodzież, wkład wierzących na rzecz pokoju, rola kobiety i inne. Chodzi o to, by z jednej strony potępić nadużywanie religii, a z drugiej zaproponować pozytywne wartości, które istnieją w naszych religiach. Pomagają nam one w przezwyciężaniu obecnych trudności. Jest dużo dobrej woli i wielkie pragnienie, by należąc do różnych tradycji religijnych współpracować jako wierzący w walce z ubóstwem poprzez tę solidarność w służbie człowiekowi. A zatem broniąc i wdrażając prawa człowieka i godność każdej istoty ludzkiej” – powiedział bp Ayuso.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.