Poznań: 15-lecie Wspólnoty Arka

Mam nadzieję, że mimo różnych trudności, z którymi boryka się poznańska Arka, dzieło to będzie trwać i dalej się rozwijać, bo to, co jest z Ducha Bożego, przetrwa wszelkie trudności i pokona wszystkie przeszkody – mówił do wolontariuszy i podopiecznych wspólnoty Jeana Vanier biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak.

"Arka" – wspólnota opiekująca się osobami niepełnosprawnymi – obchodziła w sobotę, 15-lecie swego istnienia w Poznaniu. – Mam nadzieję, że mimo różnych trudności, z którymi boryka się poznańska Arka, dzieło to będzie trwać i dalej się rozwijać, bo to, co jest z Ducha Bożego, przetrwa wszelkie trudności i pokona wszystkie przeszkody – mówił do wolontariuszy i podopiecznych wspólnoty Jeana Vanier biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak.

Bp Fortuniak przewodniczył Mszy św. jubileuszowej w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Zgromadzeni w świątyni podopieczni Arki, ich rodziny, asystenci, wolontariusze i przyjaciele dziękowali Bogu za istnienie wspólnoty, za możliwość odkrywania działania Boga przez bliźnich oraz za budowanie komunikacji miłości.

– Kiedy patrzymy na dzieło Arki, widzimy, jak wielkim bogactwem we wspólnocie są ci, o których mówi Ewangelia, czyli ubodzy – mówił w homilii jeden z kapłanów wspomagających wspólnotę, ks. Piotr Garstecki. Podkreślił, że w Arce ludzie uczą się życia we wspólnocie, choć nie jest to łatwa szkoła.

Ks. Garstecki przekonywał, że współczesnemu światu nastawionemu na niezależność, realizowanie celów, zdobywanie sukcesów, brakuje otwartego serca. – Dzisiaj człowiek często czuje się samotny, i mimo że otaczają go ludzie, zamyka się w sobie, staje się obojętny na innych – mówił w homilii. Na morzu egoizmu i ludzkiej samotności pojawiła się Arka, która do portu w Poznaniu przybiła piętnaście lat temu. – Dzięki Arce wiele osób odnalazło sens i cel życia – mówił ks. Garstecki.

Arka (L’Arche) jest wspólnotą, w której osoby z niepełnosprawnością intelektualną mieszkają wraz z asystentami, czyli przyjaciółmi, terapeutami i opiekunami. Wszyscy razem się modlą, wypełniają codzienne obowiązki, pracują, mają też zapewnioną opiekę medyczną, specjalistyczną i psychologiczną. Życie wspólnotowe, oparte na wzajemnym szacunku, pomaga osobom upośledzonym budować poczucie własnej wartości i godności.

Pierwszą Wspólnotę założył Jean Vanier we Francji, w Trosly-Breuil, niedaleko Paryża, w 1964 roku. W Polsce pierwsza wspólnota Arki powstała w 1981 roku w Śledziejowicach koło Krakowa. W 1994 roku założono Arkę w Poznaniu, w 2003 roku we Wrocławiu, a w 2008 roku w Warszawie. Obecnie w 36 krajach świata istnieje 135 wspólnot, które należą do Międzynarodowej Federacji L’Arche. W Poznaniu Arka prowadzi dwa domy, w których mieszka jedenastu podopiecznych.

15-lecie Arki w Poznaniu zakończył koncert zespołu Gospel Joy, po którym przeprowadzono kwestę na rzecz wspólnoty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
27°C Niedziela
dzień
25°C Niedziela
wieczór
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
wiecej »