Zawieszono negocjacje na szczycie klimatycznym
Szczytowi klimatycznemu w Kopenhadze towarzyszy fala protestów. Demonstranci domagają się, żeby najbogatsze kraje wspierały te, które dopiero się rozwijają PAP/EPA/KAY NIETFELD

Zawieszono negocjacje na szczycie klimatycznym

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 14.12.2009 14:17

Główne sesje negocjacyjne rozmów klimatycznych w Kopenhadze zostały w poniedziałek zawieszone z powodu protestu zainicjowanego przez państwa afrykańskie, oskarżające bogate kraje o próbę pogrzebania Protokołu z Kioto - poinformowała australijska minister ds. zmian klimatycznych Penny Wrong.

"To bojkot dotyczący procesu i formy, a nie istoty, co jest godne ubolewania" - powiedziała pani Wrong.

Agencja AFP podała, że państwa afrykańskie uzyskały wsparcie krajów z grupy G77, skupiającej 130 państw rozwijających się.

Według ministra z jednego z państw zachodnich, cytowanego przez AFP, kraje rozwijające się uważają, że uczestnicy szczytu w Kopenhadze bagatelizują znaczenie odnowienia przez państwa uprzemysłowione zobowiązań podjętych w ramach Protokołu z Kioto na okres po jego wygaśnięciu w 2012 roku. Kraje te domagają się zwołania posiedzenia ministrów poświęconego wyłącznie kontynuacji Protokołu z Kioto.

"(Przedstawiciele państw rozwijających się) opuścili grupy robocze i na razie odmawiają udziału w negocjacjach ministerialnych" - powiedział wspomniany dyplomata.

Jak poinformował delegat afrykański, trwają konsultacje przedstawicieli państw afrykańskich z przewodniczącą konferencji, duńską minister ds. klimatu i energetyki Connie Hedegaard.

Zdaniem najwyższego przedstawiciela ds. klimatu w ONZ Yvo de Boera, intencją państwa afrykańskich "nie jest blokowanie czegokolwiek", tylko zwrócenie większej uwagi na Protokół z Kioto. Jest to obecnie jedyny prawnie wiążący instrument w sferze walki z globalnym ociepleniem. Zobowiązuje on 37 państw uprzemysłowionych, które go ratyfikowały, do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama