Mały ZUS dla małych firm od stycznia 2018 r.

Jeśli we wrześnie wejdziemy z projektem do Sejmu, to jesteśmy w stanie zrobić tak, żeby ustawa dot. małego ZUS dla małych firm weszła w życie 1 stycznia 2018 r. - powiedziała w środę wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz, w środę w TVN24BiS była pytana, kiedy ustawa przewidująca niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla małych przedsiębiorców wejdzie w życie. "Jesteśmy w stanie to zrobić tak, żeby weszła 1 stycznia 2018 r." - odpowiedziała.

Podkreśliła, że warunkiem wejścia w życie ustawy w tym terminie jest to, aby projekt we wrześniu wszedł pod obrady Sejmu.

Powiedziała, że w tym tygodniu odbyła rozmowę z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz premier Beatą Szydło, która "jest promotorem i jest zainteresowana również tym rozwiązaniem ustawowym". "Jeśli ten proces pójdzie szybko drogą rządową, to będzie on projektem rządu. Jeżeli nie, to pewnie będzie inicjatywą" - dodała.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt, który przewiduje niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód poniżej 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 tys. złotych. Z nowych rozwiązań mogłoby skorzystać, według resortu, ok. 325 tysięcy firm. Na niższe obciążenie może liczyć m.in. ponad 10 proc. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Proponowana regulacja ma także na celu zachęcenie do podjęcia legalnej działalności osoby, które dotychczas pozostają w szarej strefie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych negatywnie zaopiniował projekt Ministerstwa Rozwoju, uznał, że w przedstawionej do konsultacji formie naruszałby obowiązującą w systemie ubezpieczeń społecznych zasadę równego traktowania. ZUS uznał też, że projekt zaproponowany przez MR może doprowadzić do rozszczelnienia systemu emerytalnego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • TomaszL
  13.07.2017 07:59
  Naprawdę nie rozumiem czemu jako podatnicy mamy dotować komuś emeryturę. Skoro ktoś nie płaci składek emerytalnych ZUS nie powinien otrzymać emerytury.

  A jeżeli już zmieniać w przepisach dot. przedsiębiorców to składka ZUS powinna być uzależniona procentowo od dochodu, a nie przychodu.
 • Jolanta
  13.07.2017 10:41
  Gdyby takie zmiany rzeczywiście weszły w życie, chętnie skorzystam, a zaoszczędzone środki odłożę na emeryturę.
 • Pytanie
  13.07.2017 18:45
  A jaka będzie emerytura? Czy znów za 20 lat PODATNICY będą musieli z własnej kieszeni płacić emeryturę tym, którym dzisiaj Morawiecki "daruje" składki? Znów mamy równych i równiejszych.
 • Gość
  13.07.2017 21:50
  Do całokształtu należy jeszcze dołożyć fakt, że w przychodzie zawarty jest podatek dochodowy i podatek VAT - które trzeba będzie od przychodu odprowadzić. Zostanie pewnie niecałe 4000 przychodu - co jest tylko wisienką na torcie absurdu.

  Taki sobie przykład. Firma reklamowa otrzymuje zlecenie na kalendarze książkowe. Wycenia je i otrzymuje od klienta 10.000 złotych (czyli dwa razy więcej, niż zakłada reforma). Za kalendarze to nie jest jakieś szczególnie duże zlecenie, bo toto tanie nie jest. I właśnie - ile waszym zdaniem (państwo rządzący - pytanie retoryczne) kosztują firmę reklamową te kalendarze? Można się pomylić o 2 złote. Podpowiem - nie kosztuje dwa złote. Ani nawet dziesięć.
  Jak dobrze pójdzie i firma reklamowa się postara, to może na tym jednym zleceniu z tysiaka-dwa uszarpie. A czasem uszarpie pięćset złotych, bo rynek okołoallegrowy bywa naprawdę ciężki i wredny, a klient się trafił harpiowaty i liczy każde "pińdziesiąt groszy" (mało jest takich, co to nawet papier do drukarki reglamentują i na kserze zakładają sekretarce hasło i liczniki?).

  Jeśli takie zlecenie będzie miało podnieść właścicielowi firmy ZUS o 500 złotych, to go zwyczajnie nie przyjmie. I potem będzie ciąganie po sądach, że właściciel nie chce drukować (pewnie do tego czasu stanie się to modne) - a jemu się to zwyczajnie nie będzie opłacało. Ewentualnie opcja druga - właściciel doliczy sobie do ceny te 500 złotych (żeby mu się w ogóle opłacało to zlecenie przyjąć). Ale tu znowu zrobi się młyn, bo mała firma doliczy, a duża nie, bo już i tak dawno przekroczyli - i pogłębiają się nierówności, i znowu ten mały jest przegrany.

  Reasumując przydługi wywód - albo od dochodu, albo się możecie, kolokwialnie mówiąc, wypchać sianem. Tyle w temacie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Poniedziałek
  wieczór
  11°C Wtorek
  noc
  8°C Wtorek
  rano
  12°C Wtorek
  dzień
  wiecej »