Watykan o kwestii imigrantów

Kwestia imigrantów zdaje się być miejscem idealnej zgody i współpracy Kościoła z organizacjami społecznymi i obywatelskimi – uważa abp Antonio Maria Vegliò.

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących opublikowała dziś z wyprzedzeniem tekst wystąpienia szefa tej dykasterii na rozpoczynającej się jutro 19 sesji plenarnej. Jej temat brzmi: „Duszpasterstwo osób przemieszczających się w kontekście współodpowiedzialności państwa oraz innych organizacji”. Jak zaznaczył abp Vegliò wspomniana współpraca powinna odbywać się w klimacie dialogu oraz poszanowania zasad solidarności i pomocniczości.
Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących kwestia międzynarodowej ludzkiej mobliności należy i będzie należeć do głównych tematów dyskusji zarówno na szczeblu krajowym jak i w płaszczyźnie międzynarodowej. W tej sytuacji Kościół będzie nadal rzecznikiem osób najsłabszych i usuniętych na margines.

Abp Vegliò zauważa, że ataki terrorystyczne do jakich doszło w pierwszej dekadzie XXI wieku oraz szeroko nagłaśniane w mediach przestępstwa, których dopuszczają się imigranci wzbudziły reakcje odrzucenia i uprzedzeń, związane z kwestią bezpieczeństwa narodowego. Wiele państw zaostrzyło kontrolę graniczną, politykę migracyjną i wprowadziło nowe procedury kontroli osób przybywających z określonych państw. W tych warunkach należy oczekiwać, że w debacie na temat kierowania strumieniami migracji dojdzie do coraz poważniejszych kontrowersji i powstawania podziałów oraz antagonizmów między państwami i organizacjami międzynarodowymi.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących zaznaczył, że Kościół pragnie nadal otaczać tę kategorię osób opieką zarówno w obrębie swych wspólnot jak i społeczeństwie. Chodzi o pomoc ubogim i cierpiącym. Z drugiej strony Kościół dostrzega też bogactwo i możliwości jakie wnoszą imigranci, troszcząc się o ich włączenie w strukturę społeczno-kulturową krajów osiedlenia się, aż do pełnej integracji. "W tej dziedzinie pragnie on współpracować z innymi instytucjami, wolontariuszami, będąc świadomym współodpowiedzialności państwa oraz organizacji międzynarodowych" – stwierdził abp Antonio Maria Vegliò.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
wiecej »