Patrycja Baczyńska z Ustki, Oliwia Maciejuniec ze Szczecina i Anna Wereszczyńska z Brzegu zwyciężyły w I Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Osób Niewidomych w Opolu.
Przegląd, zorganizowany przez Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski, odbył się w środę 4 września w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.
Występy 15 uczestników, którzy zakwalifikowali się do koncertu finałowego, oceniało trzyosobowe jury. Zasiedli w nim: Marek Piekarczyk - wokalista i były frontman zespołu TSA, Wacław Masłyk - piosenkarz, kompozytor, członek zespołu Partita oraz Jarosław Wasik - piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
- Mogliśmy z przyjemnością usłyszeć wiele pięknych wykonań. (…) Jaki poziom? Jedni są wybitni, inny tacy sobie, ale wszyscy są sobą, wszyscy są wyraziści. Każdy wykonawca był sobą i nie naśladował nikogo. Nawet ci, którzy śpiewali czyjeś piosenki, nie naśladowali ich wykonawców, a to jest rzadkość, bo ludzie często chcą udawać kogoś innego. Na tym festiwalu jest największe nasycenie „bycia sobą” i to mi się bardzo podoba - zapewniał Marek Piekarczyk, przewodniczący jury.
Równorzędnie wygrały Patrycja Baczyńska z Ustki, Oliwia Maciejuniec ze Szczecina i Anna Wereszczyńska z Brzegu.
Laureatki będą reprezentowały Polskę na 4. Lions World Song Festival for the Blind „Sounds from the Heart”, który od 14 do 16 listopada odbędzie się w Krakowie. Biorą w nim udział niewidomi artyści z krajów europejskich, ale też z Brazylii, Ugandy czy Indii. Na tym festiwalu regulamin wymaga zaprezentowania premierowej piosenki autorskiej. - PFRON zapewnia ufundowanie laureatkom, jeśli będzie to potrzebne, przygotowania piosenki wraz z aranżem - podkreślił Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału PFRON.
Oprócz trzech nagród głównych - rzeczowych i finansowych, posypały się nagrody od sponsorów w rozmaitych kategoriach. Wiceprezydent Opola Przemysław Zych nagrodził Kingę Kasprzyk za niezwykłą zdolność przekazywania emocji.
Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych nagrodził Patrycję Malinowską za wyjątkową interpretację, a także czworo wykonawców wyróżnił weekendami w ośrodkach należących do związku.
Swoje nagrody wręczyła też Opolska Rada Seniorów. Ponadto każdy z 15 uczestników koncertu finałowego otrzymał również statuetkę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.