60 brazylijskich Indian zostało zamordowanych w ubiegłym roku. Zarejestrowano też 133 przypadki praktykowanej przemocy z powodu zaniedbań prokuratury.
Dane te pochodzą z najnowszego „Raportu na temat przemocy wobec szczepów indiańskich” opracowanego przez Radę Misyjną Indian (CIMI), będąca organem episkopatu brazylijskiego (CNBB). Raport wskazuje też na wysoki stopień niedożywienia wśród brazylijskich tubylców.
Raport został przedstawiony przez przewodniczącego Rady Misyjnej Indian bp. Erwina Krautlera, Lucię Ranger, antropolog z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w São Paulo (PUCSP), a zarazem koordynatorkę przeprowadzonych badań oraz misjonarza z Mato Grosso do Sul, Egona Hecka.
Bp Erwino Krautler przedstawiając raport podkreślił, że jego celem nie jest poinformowanie, czy przemoc wobec tubylców zmalała czy wzrosła, ale stwierdzenie, że istnieje. „Tu nie chodzi o statystykę, ponieważ nasze relacje ze społecznością Indian są osobowe. Rozlana krew Indian woła do nieba. Chcemy, aby ten raport dotarł do władz federalnych oraz stanowych, abyśmy powiedzieli: dosyć przemocy wobec szczepów tubylczych” – stwierdził z naciskiem bp Krautler, znany obrońca brazylijskich Indian.
Antropolog Lucia Ranger potwierdziła wypowiedź bp. Krautlera i dodała, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat przemoc wobec tubylców wzrosła. Alarmujące są zwłaszcza statystyki zabójstw, samobójstw i niszczenia majątku. Jest to na ogół skutek walki o ziemię, w ramach której siłą zajmuje się pod przemysł tereny od wieków należące do Indian. Najwięcej przypadków przemocy zanotowano w stanie Mato Grosso do Sul.
Raport składa się z czterech rozdziałów, które omawiają przemoc wobec Indian, wobec tubylczego majątku, szczepów żyjących w odosobnieniu. Dokument wymienia też zaniedbania ze strony prokuratury.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.