Powódź w Pakistanie

Około 2,5 miliona ludzi jest dotkniętych skutkami powodzi, które od ubiegłego tygodnia pustoszą Pakistan - poinformował w poniedziałek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

"Według oficjalnych źródeł powodzie spowodowane deszczami monsunowymi doprowadziły w Pakistanie do śmierci ponad 1100 ludzi, a od ubiegłego tygodnia ich skutkami dotkniętych jest 2,5 miliona ludzi w całym kraju" - poinformował MKCK w komunikacie.

"W regionach najmocniej dotkniętych całe wsie zostały nagle zniszczone przez potoki wody" - dodał Czerwony Krzyż, podkreślając, że miliony ludzi "straciły wszystko".

"Straciliśmy wszystko. Udało nam się ocalić jedynie życie. Nikt do nas nie przyszedł - żali się nauczyciel z Doliny Swat Mihradżudin Chan. - Jesteśmy traktowani jak sieroty, jak zwierzęta".

Ekipy ratunkowe próbują dotrzeć do dziesiątek tysięcy ludzi wciąż uwięzionych na zalanych terenach. Utrudnia im to stan dróg i mostów, z których wiele zostało zniszczonych. Najtrudniejsza sytuacja panuje na północy kraju, gdzie jeszcze niedawno siły rządowe walczyły z talibskimi rebeliantami.

Na ulicach miast zalegają padłe zwierzęta, co budzi obawy przed epidemiami. Pojawiły się informacje o pierwszych przypadkach cholery.

Dotychczas ambasada stanów Zjednoczonych ogłosiła, że USA przekażą 10 mln dol. na pomoc humanitarną, a UE chce na ten cel wydać 30 mln dol.

Tymczasem agencja Reutera poinformowała, że z propozycją udzielenia pomocy powodzianom wystąpiły w poniedziałek islamskie organizacje charytatywne, z których cześć podejrzewanych jest o powiązania z islamistami. Jak podkreśla agencja, organizacje te mogą dzięki temu zyskać poparcie wśród mieszkańców regionu.

Rzecznik Falah-i-Insaniat (Fundacji na rzecz dobrobytu ludzkości) Salman Shahid poinformował, że jego fundacja utworzyła 13 szpitali i obozów dla ludzi, którzy w wyniku powodzi musieli opuścić swoje domy. Podobne działania prowadzi kilka innych grup.

Jak podkreśla Reuters, Falah-i-Insaniat jest podejrzewana o związki z Jamaat-ud-Dawacharity, której działalności zabroniła w grudniu ub.r. Rada Bezpieczeństwa ONZ za związki z Lashkar-e-Taiba, grupą obwinianą za ataki na Bombaj z 2008 roku.

Pakistańskie władze obawiają się, że liczba zabitych może jeszcze wzrosnąć. W regionie zapowiadane są też kolejne deszcze. Według władz zniszczonych jest 29,5 tys. domów i główna droga handlowa do Chin.

"Zniszczona została cała infrastruktura, którą budowaliśmy przez ostatnich 50 lat" - powiedział przedstawiciel lokalnej agencji ds. nadzwyczajnych w prowincji Chajber Pachtunchwa.

Władze skierowały do akcji ratunkowej około 30 tys. żołnierzy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  5°C Poniedziałek
  wieczór
  3°C Wtorek
  noc
  1°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  wiecej »