Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do obejrzenia nowego cyklu filmów dotyczącego nauczania Papieża Polaka
„Od początku do końca i początku - projekt życia według Jana Pawła II”.
Obrazy podzielone są na 12 półgodzinnych filmów dokumentalnych, wpisujących najważniejsze punkty papieskiego nauczania w cykl ludzkiego życia, od jego zarania po... koniec i nowy początek. Ta bliskość styku nauk Ojca Świętego i praktyki codziennego życia, nadaje cyklowi charakter dyskretnego poradnika jak żyć. Celem filmów jest przypomnienie co Jan Paweł II mówił: o śmierci, o sensie życia, o pracy, o rodzinie, o Ojczyźnie, o tolerancji... ale także skonfrontowanie świata takiego jakim jest A.D.2010, 2011....ze światem jakim chciałby go widzieć Jan Paweł II. Toteż poszczególne odcinki cyklu będą niejako „cząstkami elementarnymi” losu człowieka złapanego w pułapki, jakie zastawia nań współczesność. Autorką i pomysłodawczynią cyklu jest dziennikarka telewizyjna Iwona Meus-Jargusz, filmy wyreżyserował Piotr Jaworski, za zdjęcia odpowiedzialny był Marek Gajczak. Narracja filmów, którą czyta Krzysztof Gosztyła, w całości oparta jest na słowie Jana Pawła II.
W najbliższych dniach na antenie TVP Kraków zostaną wyemitowane dwa pilotażowe odcinki:
-24.12.2010 r. o godzinie 22:00 odcinek 1: „O wartości życia”
To próba odpowiedzi na pytania: Czy człowiek jest gotów stanąć po stronie życia, czy też wybierze cywilizację śmierci? Na czym zasadza się świętość życia? Czemu Bóg daje Kainowi znamię, by nikt go nie zabił, nawet w zemście za śmierć Abla? Czemu bardziej zależy mu na nawróceniu grzesznika, niźli na jego ukaraniu? Co takiego Bóg widzi w człowieku, że sam zechciał nim być? Lepiej zrozumieć słowa Papieża pomogą: Wanda Półtawska – lekarz i współpracownik Jana Pawła II oraz historyk
ks. prof. Grzegorz Ryś.
-26.12.2010 r. o godzinie 19:00 odcinek 2: „Ojczyzna, czyli IV przykazanie”.
To próba zastanowienia się nad sensem pojęć: naród, Ojczyzna, patriotyzm, kultura, dziedzictwo, tradycja. Czym jest wierność korzeniom i dlaczego wykorzenienie jest tak groźną chorobą? Co kryje się za słowami, że „trzeba zrobić dogłębny rachunek sumienia, zapytać dokąd idziemy?” I wreszcie.... czemu Papież tak bardzo nie lubi konformizmu, a chce ludzi charakteru, ludzi sumień, mówi, że od tego ilu będzie ludzi w ten sposób dojrzałych zależy przyszłość Polski. W tym odcinku zrozumieć sens papieskich słów pomogą nam: historyk ks. prof. Grzegorz Ryś, Janusz Poniewierski – katolicki publicysta, historyk pontyfikatu JPII i o. Jacek Salij – teolog, filozof, dominikanin.
Cykl filmów, do którego obejrzenia zachęcamy, jest największym dotąd projektem przybliżającym nauczanie Jana Pawła II. 12 półgodzinnych filmów złoży się w sumie na niemal 6 godzin trwające rozważania Papieża na temat ludzkiego życia.
Docelowo cykl prezentowany będzie na antenie TVP1 i TVP KULTURA
Projekt współfinansują Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wojewoda Małopolski, Urząd Miejski w Niepołomicach, a także grupa przedsiębiorców zrzeszonych w Małopolskim Stowarzyszeniu „Lewiatan”.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...