Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do obejrzenia nowego cyklu filmów dotyczącego nauczania Papieża Polaka
„Od początku do końca i początku - projekt życia według Jana Pawła II”.
Obrazy podzielone są na 12 półgodzinnych filmów dokumentalnych, wpisujących najważniejsze punkty papieskiego nauczania w cykl ludzkiego życia, od jego zarania po... koniec i nowy początek. Ta bliskość styku nauk Ojca Świętego i praktyki codziennego życia, nadaje cyklowi charakter dyskretnego poradnika jak żyć. Celem filmów jest przypomnienie co Jan Paweł II mówił: o śmierci, o sensie życia, o pracy, o rodzinie, o Ojczyźnie, o tolerancji... ale także skonfrontowanie świata takiego jakim jest A.D.2010, 2011....ze światem jakim chciałby go widzieć Jan Paweł II. Toteż poszczególne odcinki cyklu będą niejako „cząstkami elementarnymi” losu człowieka złapanego w pułapki, jakie zastawia nań współczesność. Autorką i pomysłodawczynią cyklu jest dziennikarka telewizyjna Iwona Meus-Jargusz, filmy wyreżyserował Piotr Jaworski, za zdjęcia odpowiedzialny był Marek Gajczak. Narracja filmów, którą czyta Krzysztof Gosztyła, w całości oparta jest na słowie Jana Pawła II.
W najbliższych dniach na antenie TVP Kraków zostaną wyemitowane dwa pilotażowe odcinki:
-24.12.2010 r. o godzinie 22:00 odcinek 1: „O wartości życia”
To próba odpowiedzi na pytania: Czy człowiek jest gotów stanąć po stronie życia, czy też wybierze cywilizację śmierci? Na czym zasadza się świętość życia? Czemu Bóg daje Kainowi znamię, by nikt go nie zabił, nawet w zemście za śmierć Abla? Czemu bardziej zależy mu na nawróceniu grzesznika, niźli na jego ukaraniu? Co takiego Bóg widzi w człowieku, że sam zechciał nim być? Lepiej zrozumieć słowa Papieża pomogą: Wanda Półtawska – lekarz i współpracownik Jana Pawła II oraz historyk
ks. prof. Grzegorz Ryś.
-26.12.2010 r. o godzinie 19:00 odcinek 2: „Ojczyzna, czyli IV przykazanie”.
To próba zastanowienia się nad sensem pojęć: naród, Ojczyzna, patriotyzm, kultura, dziedzictwo, tradycja. Czym jest wierność korzeniom i dlaczego wykorzenienie jest tak groźną chorobą? Co kryje się za słowami, że „trzeba zrobić dogłębny rachunek sumienia, zapytać dokąd idziemy?” I wreszcie.... czemu Papież tak bardzo nie lubi konformizmu, a chce ludzi charakteru, ludzi sumień, mówi, że od tego ilu będzie ludzi w ten sposób dojrzałych zależy przyszłość Polski. W tym odcinku zrozumieć sens papieskich słów pomogą nam: historyk ks. prof. Grzegorz Ryś, Janusz Poniewierski – katolicki publicysta, historyk pontyfikatu JPII i o. Jacek Salij – teolog, filozof, dominikanin.
Cykl filmów, do którego obejrzenia zachęcamy, jest największym dotąd projektem przybliżającym nauczanie Jana Pawła II. 12 półgodzinnych filmów złoży się w sumie na niemal 6 godzin trwające rozważania Papieża na temat ludzkiego życia.
Docelowo cykl prezentowany będzie na antenie TVP1 i TVP KULTURA
Projekt współfinansują Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wojewoda Małopolski, Urząd Miejski w Niepołomicach, a także grupa przedsiębiorców zrzeszonych w Małopolskim Stowarzyszeniu „Lewiatan”.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.