Rzeczywistość a reklamy, czyli jak znaleźć konto naprawdę darmowe

Za darmo, gratis, zero złotych za wszystko. Takie i podobne do nich slogany promują oferty kont bankowych. Ile jednak hasła reklamowe mają wspólnego z prawdą? Co ciekawe, wcale nie tak mało. By faktycznie nic nie płacić, trzeba wcześniej dowiedzieć się, jak rozumieć warunki stawiane przez banki i gdzie znaleźć najlepsze oferty.

Czy konto w banku może być w pełni darmowe?

Wśród proponowanych przez banki produktów finansowych najważniejsze miejsce zajmują wszelkiego typu kredyty. To właśnie na ich udzielaniu i obsłudze podmioty finansowe zarabiają najwięcej. Niewielkie zyski generowane przez utrzymywanie kont sprawiają, że instytucje te niemal zupełnie z nich rezygnują. Przed klientami otwiera to ścieżkę do całkowicie bezpłatnego korzystania ze swoich rachunków. O tym, czy rzeczywiście tak będzie, decyduje bowiem już sam posiadacz konta.

Nim podejmie się decyzję o wyborze którejś z ofert, należy pamiętać, że darmowe nie zawsze oznacza bezwarunkowo bezpłatne. Banki często doliczają niewielkie, kilkuzłotowe stawki za swoje usługi. Za co mogą zostać pobrane środki z osobistego rachunku? Najczęściej są to opłaty za:

  • konto, czyli samo jego utrzymywanie przez bank;

  • kartę płatniczą;

  • wypłacanie gotówki z bankomatów;

  • przelewy.

Opłaty za konto

W reklamach jednym z najczęściej wykorzystywanych haseł jest obietnica posiadania konta za darmo. Dobrą informacją dla klientów jest zgodność tych sloganów z prawdą. Współcześnie zdecydowana większość banków nie pobiera żadnych pieniędzy za sam fakt posiadania i korzystania z rachunku. Co więcej, mało który z rynkowych konkurentów decyduje się na stawianie dodatkowych wymogów zapewniających rezygnację z opłat.

Koszt karty płatniczej

O ile bycie posiadaczem osobistego rachunku w prawie każdym banku jest darmowe, o tyle za użytkowanie karty płatniczej na ogół przychodzi zapłacić. Na szczęście zwykle tego dodatkowego kosztu można w prosty sposób uniknąć. W celu zachęcenia klientów do posługiwania się kartą stawiają proste do spełnienia wymogi, np. wykonanie kilku transakcji zbliżeniowych lub osiągnięcie w ten sposób określonej kwoty wydatków w miesiącu. Co ważne, w ofertach części banków posługiwanie się kartą pozostaje bezwarunkowo darmowe.

Prowizje za korzystanie z bankomatów

Choć transakcje bezgotówkowe zdobywają coraz większą popularność, nadal zdarzają się sytuacje, gdy gotówka jest potrzebna. Nie brak też osób, które wolą płacić fizycznym pieniądzem. Niezależnie od motywów, klienci powinni pamiętać, że wszystkie banki doliczają prowizje za korzystanie z niektórych bankomatów.

Prostym (a przy tym jedynym) sposobem na uniknięcie prowizji jest korzystanie z urządzeń własnego banku. Na ogół pozwalają też na wybieranie gotówki z maszyn wskazanych konkurentów i operatorów płatności. Niestety, tylko w nielicznych ofertach można znaleźć zapis o możliwości wypłacania gotówki za darmo z dowolnego bankomatu.

Stawki za przelewy

Transfery pieniężne w bankach dzielą się na bezgotówkowe i gotówkowe. Obecnie większą popularnością cieszą się pierwsze z nich, co bez wątpienia jest zasługą wygodnego zlecania przelewów w aplikacjach mobilnych. Co więcej, na ogół nie trzeba za nie nic płacić. Za darmo można składać dyspozycje przekazywania środków zarówno na konta w tym samym, jak i innych bankach. Różni się jednak czas zaksięgowania pieniędzy. W przypadku przelewów wewnętrznych trwa to tylko kilka minut. Zewnętrzne zależą od sesji wychodzących i przychodzących.

Co więc ma zrobić klient, który chce szybko przekazać pieniądze osobie mającej konto w innym banku? Istnieją dwa wyjścia – złożenie dyspozycji szybkiego przelewu lub wysłanie środków na numer telefonu. Pierwsza usługa jest jednak płatna, choć koszt takiej usługi to przeważnie tylko kilka złotych. Z tego powodu lepszym wyborem jest druga, darmowa opcja.

Wymienione metody transferu środków są tymi najczęściej wykorzystywanymi przez klientów banków. Oprócz nich oferują one także inne płatne usługi takie jak przelewy międzynarodowe oraz SORBNET, czyli usługę przekazywania pieniędzy niezależnie od wysokości kwoty. Szczególnie kosztowne są właśnie te drugie. Stawki za ich zlecanie wynoszą niekiedy nawet kilkadziesiąt złotych. Biorąc jednak pod uwagę, że służą do przesyłania wielotysięcznych sum, prowizja za nie przestaje wydawać się duża.

Ostatnim sposobem na wykonywanie przelewów jest przekazanie gotówki w placówce banku. Niestety, taka usługa kosztuje, niekiedy nawet kilkanaście złotych. Co gorsze, kasy w oddziałach terenowych czynne są krótko, a do tego w godzinach, w których większość ludzi jest w pracy. Z tych powodów przelewy gotówkowe są najmniej opłacalnym sposobem na transfer środków do innych osób lub instytucji.

Gdzie szukać najlepszych ofert kont bankowych?

Z wiedzą o tym, jak patrzeć na oferty banków można już udać się na poszukiwanie tych najlepszych. W tym celu wystarczy skorzystać z porównywarki Bankier. Pod linkiem https://www.bankier.pl/smart/ranking-darmowych-kont-bankowych znajduje się ranking propozycji wraz z wypisanymi stawkami za poszczególne usługi. Co ważne, nad wieloma z nich widnieją znaki zapytania. Sygnalizują one, że do otrzymania upustu trzeba spełnić dodatkowy warunek.

W trakcie przeglądania ofert warto jeszcze zwrócić uwagę na bonusy finansowe. Proponuje je coraz więcej banków, by zachęcić klientów do podpisania umowy o prowadzenie konta. Otrzymanie tego typu profitów również zależy od zrealizowania pewnych wymogów. Co może nimi być? Dla przykładu płacenie kartą lub otwarcie rachunku w aplikacji mobilnej. Zdarza się też, że część z obiecywanej kwoty to nagroda za samo założenie konta w danym banku.

Po wybraniu oferty pozostaje już tylko pobrać aplikację lub zadeklarować wolę uruchomienia rachunku poprzez formularz na stronie internetowej banku. Na szczęście nie trzeba go szukać. By przejść na właściwą witrynę, wystarczy kliknąć Dalej, a następnie wypełnić i zaznaczyć odpowiednie pola. Po wykonaniu wszystkich wymaganych czynności warto wrócić na portal Bankier i sprawdzić rankingi innych produktów finansowych takich jak np. różnego typu kredyty, ubezpieczenia i lokaty.

Artykuł sponsorowany (om)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-2°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
0°C Sobota
wieczór
-7°C Niedziela
noc
wiecej »