Redaktor Naczelny komentuje wyrok

Komentarz ks. Marka Gancarczyka po ogłoszeniu wyroku w sprawie o naruszenie dóbr osobistych Alicji Tysiąc

1. Dzisiejszy wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach wymierzony jest w wolność słowa i wolność prasy, które są wartościami konstytucyjnymi. Jest także wyrazem włączenia się wymiaru sprawiedliwości, w charakterze strony, do debaty publicznej. Traktujemy go jako próbę cenzurowania debaty publicznej, co przez środowiska lewicowe może zostać potraktowane jako zachęta do wykorzystywania wymiaru sprawiedliwości w celu narzucania swego światopoglądu reszcie społeczeństwa. Pragnę stanowczo podkreślić, że w żadnym ze wskazanych w uzasadnieniu wyroku tekstów nie porównano pani Alicji Tysiąc do zbrodniarzy hitlerowskich. Komentując zaś wyrok Trybunału w Strasburgu zwracaliśmy uwagę, że jego istotą było prawo do aborcji.

2. Żaden wyrok sądowy nie zmieni faktu, że aborcja jest niszczeniem życia i zabiciem dziecka nienarodzonego. Tak uczy Kościół katolicki, a swoje nauczanie opiera na prawie naturalnym, ustanowionym przez Boga. Pogląd taki podziela również wielu ludzi niewierzących, szanujących prawo naturalne. Ochronę ludzkiego życia od jego początku gwarantuje także Konstytucja RP. Odmowa prawa do oceny aborcji w świetle prawa naturalnego jest bezprecedensową próbą odebrania zwolennikom tego światopoglądu, a przede wszystkim Kościołowi katolickiemu, prawa do głoszenia swoich poglądów i jest wymierzona w prawo do wolności religijnej. Nie zamierzamy pogodzić się z wyrokiem, który łamie konstytucyjne prawa i jest próbą cenzurowania debaty publicznej. Nie sprawi on, że wyrzekniemy się prawa do moralnej oceny aborcji, zgodnie z niezmiennym nauczaniem Kościoła. Nie ustaniemy w zabieganiu o wolność słowa i nadal będziemy głosić poglądy, które wyznajemy, zgodnie z nakazem sumienia.

3. W uzasadnieniu stwierdzono, że publikacje „Gościa Niedzielnego” bezprawnie ingerowały w sferę prywatną pani Alicji Tysiąc. Przypominamy, że w naszych publikacjach podkreślaliśmy, że jej sprawa nie miała wymiaru prywatnego. Z jej własnego wyboru, Alicja Tysiąc stała się symbolem walki o zmianę obowiązującego w Polsce prawa chroniącego życie. Wielokrotnie udzielała wywiadów i opowiadała o okolicznościach, w których dążyła do dokonania aborcji na swoim dziecku oraz motywach złożenia skargi przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Pragnę podkreślić, że w publikacjach, które ukazały się w „Gościu Niedzielnym” nie doszło do ujawnienia jakiegokolwiek faktu z życia powódki, który nie był wcześniej znany opinii publicznej. Prezentowana była jedynie moralna ocena jej dążenia do przerwania ciąży oraz korzystnego dla niej wyroku wydanego przez Trybunał w Strasburgu.
 

Ks. Marek Gancarczyk
redaktor naczelny tygodnika „Gość Niedzielny”
 

«« | « | 1 | » | »»
 • Agnieszka
  03.10.2009 19:26
  Kojarzą mi się słowa pewnego Człowieka, którego znam tylko z opowieści.
  ,,Zachować godność to być sobą w każdej sytuacji życiowej. To stać przy prawdzie, nawet gdyby miała ona wiele kosztować. Bo prawda wypowiadana w słowach kosztuje. Tylko za plewy się nie płaci. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba zapłacić."
  Zgadzam się z tym całkowicie. Modlę się za Księdza.
 • kammi
  12.10.2009 08:29
  Solidarni z Gościem Niedzielnym. Księże Marku, jesteśmy z Wami.Wspieramy.Dziękujemy za świadectwo wiary! rodzina z Głożyn.
 • Europejczyk
  06.03.2010 09:09
  "talibanizacja" Polski w zatrważający sposób oplotła Polskę a Wy jesteście najlepszym tego dowodem!Rozpętaliście przeciwko pani Alicji kampanię nieprawdopodobnej nienawiści,to cud że Ona z tego wyszła w miarę cało!Terroryzujecie cały kraj swoją ideologią,ale na szczęscie wasz koniec jest bliski,a ten wyrok sądowy jest tego najlepszym dowodem,jeśli ksiądz i wasze pismo się nie zmieni to będziecie dalej placić!!!!!!!
 • krytyk
  07.03.2010 15:12
  a ja się nie zgadzam. Uważam, że ks. Gancarczyk nadużył w tej sprawie władzy - zaatakował kobietę i z niej zrobił sobie przykład do oceny moralnej na forum gazety. Nota bene Gość kiedyś był fajną gazetą o wierze, teraz jest o polityce i moralności. A sąd jest sądem całego społeczeństwa - nie tylko katolików - czy się to komuś podoba czy nie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  wiecej »