We wtorek 12 października przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella zaprezentuje dziennikarzom w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej motu proprio Benedykta XVI „Ubicumque et semper” (Wszędzie i zawsze) – dokument tworzący nową dykasterię Kurii Rzymskiej.
Jak informuje watykanista „Il Giornnale” Andrea Tornielli, Ojciec Święty w Liście apostolskim podkreśla, iż Kościół zawsze i wszędzie uważał ewangelizację za swe pierwszorzędne zadanie. Pomimo, że początkowo zapowiadano, iż kompetencje nowej dykasterii ograniczać się będą jedynie do krajów o dawnej tradycji chrześcijańskiej, które uległy laicyzacji, to zdaniem Tornellego w papieskim dokumencie jest mowa o rozszerzeniu ich na cały Kościół.
Benedykt XVI pragnie bowiem, by nowa Papieska Rada troszczyła się o upowszechnienie znajomości i asymilację Katechizmu Kościoła Katolickiego, a zadania tego nie można ograniczać jedynie do świata Zachodu.
Publicysta „Il Giornnale” zauważa, że tekst nowego dokumentu przygotowała Papieska Rada ds. Interpretacji Tekstów Prawnych. Nie zawiera on schematu organizacyjnego owej dykasterii, a jej kompetencje trzeba było skoordynować z zadaniami innych organizmów Kurii Rzymskiej, jak na przykład z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów, Kongregacją ds. Edukacji Katolickiej czy Papieską Radą ds. Kultury. Tekst motu proprio jest stosunkowo krótki, a dykasteria, którą pokieruje abp Fisichella należy do jednej z najistotniejszych nowości pontyfikatu Benedykta XVI.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.