Z uroczystościami beatyfikacyjnymi zbiegło się Światowe Spotkanie Polonii, które odbywa się właśnie w Wiecznym Mieście. Jego uczestnicy wzięli udział we wczorajszej beatyfikacji Jana Pawła II i w dzisiejszej Mszy dziękczynnej. Z uczestnikami spotkali się w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski i Prymas Polski.
Podczas spotkania w ambasadzie RP w, abp Kowalczyk prosił Polaków żyjących poza Ojczyzną, aby byli głęboko przekonani, że "w Polsce nie ma zdrajców". Skrytykował też instrumentalizowanie krzyża w walce politycznej.
Prezydent RP w wystąpieniu do przedstawicieli Polonii zaznaczył, że „wszystkie polskie drogi prowadzą do Rzymu, a prowadzą z całego świata, z Polski i z tych wszystkich krajów, gdzie Polacy żyją”. Wyraził radość, że dziś w Dniu Polonii i w Dniu Flagi może spotkać się przedstawicielami wychodźstwa z całego świata. Bronisław Komorowski podziękował Polonii szczególnie za jej pamięć o tym, co dla Polski i jej kultury jest najważniejsze.
Prezydent podziękował też Polakom z różnych stron świata za udział w beatyfikacji Jana Pawła II. Nawiązując do tego wydarzenia powiedział, że Karol Wojtyła – polski ksiądz i biskup, arcybiskup i papież, który przez dużą część swego życia przebywał tu, w Rzymie służąc Kościołowi i całemu światu, nigdy nie zapomniał o tym, co w sercu zawsze tkwi najgłębiej – o związku z Ojczyzną.
„Możemy go więc w jakiejś mierze nazwać patronem Polaków rozproszonych po całym świecie” – powiedział Bronisław Komorowski.
Z kolei Prymas Polski abp Józef Kowalczyk wyraził radość, że dziś, w polskiej ambasadzie w Rzymie, do której kiedyś przychodziło się z lękiem aby przedłużyć paszport, mogą spotkać się przedstawiciele Polonii z całego świata, mogą spotkać się z przedstawicielem wolnej, demokratycznej Rzeczpospolitej. „To, że zaszły takie zmiany jest cudem Opatrzności Bożej i jesteśmy za to wdzięczni” – powiedział Prymas. Dodał, że jest to także związane z posługą Jana Pawła II, który wywarł wyjątkowe piętno na historii Polski i Europy.
Prymas Polski zaznaczył, że akt beatyfikacji jest wyłącznie formalnym potwierdzeniem wiary całego Kościoła w świętość Jana Pawła II. Zachęcił wszystkich, by w ślad za beatyfikacją, odważnie naśladowali papieża Wojtyłę służąc tym wartościom, którym on zawsze służył.
Metropolita gnieźnieński podziękował też polskim duszpasterzom, którzy na przestrzeni dziesięcioleci dbali o duchowe oblicze naszego wychodźstwa. Podkreślił, że w tej sferze Kościół i polscy duszpasterze są wciąż do dyspozycji.
„Wypada Panu Bogu podziękować i wyrazić radość, że mamy z nami prezydenta rzeczpospolitej, prezydenta wybranego legalnie, demokratycznie z woli narodu” – powiedział Prymas. Zaznaczył, że „wszystkich nas cechuje wola służenia Polsce, która jest krajem wolnym i demokratycznym; Polsce, która buduje przyszłość nie kłótnią i nienawiścią lecz żmudną i solidarną pracą, tak jak nas tego uczył Ojciec Święty”. Przypomniał w tym kontekście słynne słowa Jana Pawła II, że „solidarność idzie przed walką”.
Abp Kolwalczyk prosił też wszystkich Polaków żyjących poza Ojczyzną, aby byli głęboko przekonani, że "w Polsce nie ma zdrajców". A jeśli ktoś takie rzeczy opowiada, to nie ma racji – mówił Prymas w polskiej ambasadzie w Rzymie. Dodał, że wbrew temu, co tu i ówdzie się mówi, w Polsce nie ma walki z krzyżem, krzyża zaś nie wolno instrumentalizować w walce politycznej.
Dzisiejsze spotkanie prezydenta Komorowskiego z Polonią metropolita gnieźnieński określił jako wydarzenie ogromnej wagi, tym bardziej, że następuje w ślad za beatyfikacją Jana Pawła II i niejako przy tej okazji.
Podczas spotkania Krzyże Zasługi Rzeczpospolitej odebrały z rąk prezydenta trzy osoby szczególnie zasłużone w pracę wśród Polonii: Helena Miziniak – Prezeska Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, Emilia Chmielowa – Prezeska Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie i Aleksandra Podhorecka – prezeska Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii
W spotkaniu uczestniczyli m.in. wieloletni duszpasterz Polonii z ramienia Episkopatu Polski abp Szczepan Wesoły, obecny delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa emigracji bp Wojciech Polak, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni sekretarz Jana Pawła II oraz Tadeusz Mazowiecki, który na zaproszenie prezydenta RP uczestniczył w uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie.
Obecny był także prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Longin Komołowski.
W Światowym Spotkaniu Polonii uczestniczyło ponad 3 tysiące osób z blisko 30 krajów świata, m.in. Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Łotwy, Węgier, Słowacji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Brazylii, Australii i RPA.
Wieczorem w ramach spotkania zorganizowano uroczysty koncert w rzymskim kościele św. Ignacego, podczas którego zaprezentowana zostanie Missa Magna Beatificationis skomponowana przez Michała Lorenca w hołdzie Janowi Pawłowi II. Występuje Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach z zespołem chórów [zespół DesOrietn, Pascal Mebe Abah, Mohammad Raqsouli, Chór „Cappella Corale Varsaviana”, Chór „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Akademicki Chór „Bel Canto”]. Dyryguje Tadeusz Karolak.
„Zazwyczaj zjazdy Polonii odbywają się u nas w kraju. Tym razem jednak nie mogło zabraknąć rodaków z całego świata w tym wielkim święcie, jakim jest beatyfikacja Jana Pawła II. Zjechało się ich z pewnością kilka tysięcy, dlatego zaplanowano w Rzymie w kościele św. Ignacego wieczorny koncert muzyki Michała Lorenca. Muzykę tą znają już niektórzy z filmu o Papieżu pt. Szukałem was… Tym razem będzie ułożona w formie Mszy św. – Missa Magna Beatificationis w hołdzie Ojcu Świętemu” – mówiła dyrektor naczelny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Joanna Wnuk-Nazarowa.
Spotkanie Polonii w Hołdzie Janowi Pawłowi II w Rzymie zorganizowała „Wspólnota Polska” wraz z Radą Polonii Świata, Kongresem Polonii Amerykańskiej oraz Europejską Unią Wspólnot Polonijnych. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: prezydent RP, Bronisław Komorowski oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.